137 yıllık Tarsus Amerikan Koleji dünyanın en güzel 13 okulundan biri seçildi

Tarsus Amerikan Koleji’nin 137 yıllık tarihi binası ile yeni ve modern binasının da bulunduğu kampüs ünlü teknoloji sitesi ‘Tech Insider’ tarafından dünyanın en güzel 13 okulundan biri seçildi.

3 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

3 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dünyanın en çok takip edilen teknoloji sitelerinden olan ‘Tech Insider’ dünyanın en güzel okullarını araştırdı. Araştırmada; Avustralya’dan Nijerya’ya, Kamboçya’dan Danimarka’ya dünyanın dört bir yanındaki okullar süzgeçten geçirildi. Dünyadaki binlerce okul arasında yapılan araştırmanın sonunda toplam 13 okul seçildi. Türkiye’den Tarsus Amerikan Koleji (TAC) büyütülen modernleşen 137 yıllık etkileyici tarihi kampüsüyle listeye 3. sıradan girdi.

Tarsus Amerikan Koleji
Tarsus Amerikan Koleji

“Okullar da etkileyici olmalı”
Araştırma ile ilgili Tech Insider sitesinde şu açıklama yapıldı: “Öğrenme; uyarıcı, canlandırıcı ve ilgi çekici bir deneyimdir. Okulların da aynı şekilde etkileyici olması gerekmez mi? Avustralya’dan Nijerya’ya, Kamboçya’dan Danimarka’ya dünyanın her yerinde güzel okullar bulunabilir. Bazıları çocuklara teknolojinin inceliklerini öğretirken, bazıları da bu deneyimden yoksun kalan maddi durumu yetersiz çocuklara ilk kez eğitim verirler.”

Tarsus Amerikan Koleji
Tarsus Amerikan Koleji

“Parıltı yayıyor”
En güzel okullar listesinde, Tarsus Amerikan Koleji (TAC) ve Tarsus SEV İlköğretim Okulu’na (TSEV) yer veren Tech Insider, neden Tarsus’u seçtiğini ise; “Gündüz saatlerinde TAC-TSEV’in yeni kampüsü bir iş merkezi gibi görünmekte, akşam güneş battığında ise kampüsten sıcak turuncu bir parıltı yayılmaktadır” ifadeleriyle açıkladı.

Mimari ödül şampiyonu
Tarsus Amerikan Koleji ile Tarsus SEV İlköğretim Okulu’nun bulunduğu kampüs, geçmişi ve geleceği bir arada harmanlıyor. TAC’nin neredeyse bir buçuk asırlık geçmişe sahip kampüsünün karşısında kurulan Tarsus SEV’in yeni ve modern binası, altı büyük mimari ödül aldı. Yaklaşık 30 bin metrekarelik kampüste yer alan binada; TAC’nin yatakhanesi, iki okulun ortak kullandığı oditoryum, yemekhane ve kapalı spor salonu yer alıyor. İlköğretim okulunun binasında; anaokulundan dördüncü sınıfa kadar olan ilköğretim öğrencileri eğitim alırken, aynı kampüste bulunan diğer bina ise TAC’nin yatılı okuyan lise öğrencilerine ev sahipliği yapıyor.

İşte insanda yeniden öğrenci olma isteği doğuran dünyanın en güzel okulları:

Danimarka Kopenhag Orestad Gymnasium

Danimarka, Kopenhag, Orestad Gymnasium

Avustralya, Niddrie Penleigh ve Essendon Gramer OkuluAvustralya, Niddrie, Penleigh ve Essendon Gramer Okulu

Bangkok Uluslararası Ivy Bound OkuluTayland, Bangkok, Uluslararası Ivy Bound Okulu

Çin Guangdong Shunde İlköğretim Okulu

Çin, Guangdong, Shunde İlköğretim Okulu

İsveç Kungsbacka Kollaskolan Okulu

İsveç, Kungsbacka, Kollaskolan Okulu

Japonya, Tokyo, Toho Gauken Müzik Okulu

Japonya, Tokyo, Toho Gauken Müzik Okulu

Japonya Tokyo Waseda Üniversitesi Yüksek Teknoloji Fakültesi

Japonya, Tokyo, Waseda Üniversitesi Yüksek Teknoloji Fakültesi

Kamboçya Sra Pou Meslek Okulu

Kamboçya Sra Pou Meslek Okulu

Nijerya, Lagos Yüzen Okul

Nijerya, Lagos, Yüzen Okul

Melbourne Tasarım Fakültesi

Melbourne Tasarım Fakültesi

Rusya Bale Akademisi

Rusya Bale Akademisi

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.