“12 bebeği gömdüm!”

KKTC’deki yasa dışı kürtaj zanlılarından biri sorguda 12 fetüs gömdüğünü kabul etti. Polis bulunan 7 fetüs dışında, 5 fetüs daha arıyor. Hastanenin başhekimi Dr. Fahri Karagözlü, 34 haftalık bebeğin fiziki ve akli sakatlığı olduğu için aldığını söyledi. Ancak yapılan operasyonla ilgili rapor veya kayıt bulunamazken, Sağlık Bakanlığı’na da bildirilmediği ortaya çıktı.

2 Mart 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa
2 Mart 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de dördü doktor 8 kişinin tutuklandığı yasa dışı kürtaj olayıyla ilgili şok bilgiler gün ışığına çıkıyor. Girne Polis Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma için polisin bir çok kişiyi sorguladığı ve 13 kişiden ifade aldığı öğrenildi. Zanlılardan hasta danışmanı Cemaliye Ölmez ile güvenlik görevlisi Aziz Dağgün’ün suçlarını itiraf ettiği öğrenildi. Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Namık Kemal Baz mahkemede zanlılardan birinin 12 fetüs gömdüğünü, bulunan 7 fetüs dışında 5 fetüs daha aradıklarını söyledi. Polis gömülen fetüs sayısının daha yüksek olduğuna inandıklarını belirtti.

Dehşete düşüren mesaj
Öte yandan yasa dışı kürtajların yapıldığı Girne’deki Ada Hospital sahibi kulak, Burun, boğaz doktoru olan Mehmet Tunçbilek ile Tüp Bebek Uzmanı olan eşi Verda Tunçbilek’in ifadelerinde “bizim kürtajla ilgimiz yok” dediği öğrenildi. Ancak Verda Tunçbilek’in cep telefonunda, ’24 haftalık sonlandırma’ şeklinde mesaj tespit edildi. Hastanede yapılan incelemede bazı kürtaj dosyalarında Verda Tunçbilek’in isminin bulunduğu saptandı.

Kürtajları başhekim yapmış
Tutuklu bulunan hastanenin başhekimi olan kadın doğum uzmanı Dr. Fahri Karagözlü polise verdiği ifadede Verda Tunçbilek’in operasyonlara katılmadığını, ameliyatları kendisinin yaptığını ve 34 haftalık bebeğin fiziksel ve akli sakatlığı olduğu için alındığını söyledi. Polis, risk durumlarında ameliyatların 24 saat içinde Sağlık Bakanlığına bildirilmek zorunda olduğunu ancak yapılan operasyonların bildirilmediği gibi hastanede fetüsler ya da annelerin hayati tehlike oluşturacak sağlık sorunu bulunduğu şeklinde bir rapor ya da herhangi bir kayıt bulamadı.

Fetüslerde sakatlık yok
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde bulunan fetüs ve bebek kalıntılarına yapılan ilk otopside hiçbirinde fiziksel bir sakatlığa rastlanmadı. Tüm zanlıların cep telefonu kayıtlarının inceleme altında olduğunu, yapılan incelemede polisin tüm zanlıların olaylardan haberdar olduğuna dair bulgulara ulaştığı öğrenildi. Polis ayrıca zanlıların banka hesaplarını da inceleme altına aldı.

Eksikler rapora yansıdı
KKTC Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi incelenen Ada Hospital’e ait raporunda hastanede acil müdahale odası ve servisi, ambulans bulunmadığını belirtti. Tüp Bebek Merkezi olan hastanede yeni doğan odası olmadığı gibi, küvöz sisteminin de açık olduğu saptandı. Hastanede hemşire olarak çalışan Berna Karabacak ve Ella isimli iki kişinin çalışma izni ve müracaatı da bulunmadığı ortaya çıktı.

Milletvekili: “Eşim suçsuz”
Tutuklular arasında anestesi uzmanı olan eşi Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun bulunduğu UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu, “Eşimin suçu yok. Eşim yaklaşık 1.5 yıldır Ada Hospital’e gitmedi. Sadece hastane listesinde adı var. Adının o listeden çıkarılmasını da istemişti. Eşim hiçbir kürtaj olayında bulunmadı” dedi.

2 Mart 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
2 Mart 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 2 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/12-bebegi-gomdum–920273-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.