104 askerin katili YPG’nin 2 numarası oldu

ABD’li generallerin helikopterde gezdirdiği Dağlıca ve Aktütün saldırılarını gerçekleştiren Çiya Kobani kod adlı Suriyeli terörist Azad Simi, PKK/YPG’nin hibrit operasyonlarını yönetecek. Azad Simi, Dağlıca ve Aktütün karakolları ile Çukurca saldırısının 1 numaralı faili olarak Türkiye’de aranıyor.

31 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG/SDG’nin askeri operasyonlarının başına ABD tarafından gezdirilen Çiya Kobani kod adlı Azad Simi getirildi. Azad Simi’nin ABD’nin YPG ile Deyrizor yakınındaki DEAŞ’lılara yapacahibrit operasyonları yönetecek. Simi’nin Deyrizor’un doğusunda yer alan Suriye-Irak sınırındaki Hajin kenti yakınlarına gittiği öğrenildi.

Silah sevkiyatı sürüyor
ABD, Hajin Operasyonu nedeniyle YPG/SDG’ye zırhlı araç, silah ve mühimmat vermeye devam ediyor. Son dönemde Kuzey Irak üzerniden Suriye’ye geçirilen silah ve mühimmat dolu 1.500 TIR’ın yaklaşık 650’sinin SDG’lilere dağıtılmak üzere Azad Simi’ye teslim edildiği iddia ediliyor. Geçtiğimiz gün yine ABD tarafından örgüte verilen zırhlı araçlar ve silah yüklü TIR’lar Kamışlı’da, iş makineleri ise Haseke’de görüntülendi. Zırhlı araç ve silahların Al Bahra köyü ile petrol rafinerisi bulunan Al Tanak bölgesindeki YPG’nin depolarına götürüldüğü, iş makinelerinin ise Kobani’de hendek kazmak için kullanıldığı belirtiliyor.

ABD’li generallerle helikopterde
Çiya Kobani kod adlı Azad Simi geçtiğimiz Nisan’da ABD Merkez Kuvvetler (Centcom) Komutanı General Joseph Votel’le görüşmüş ve el sıkışırken görüntülenmişti. Simi, Temmuz ayında tekrar ortaya çıktı. Bu kez Dashisa bölgesine giden DEAŞ ile mücadele koalisyonunun en üst düzey ABD’li komutanı General Paul E. Funk ile koalisyonun özel operasyonlar komutanı Tümgeneral Jamie Jarrard’la birlikte ‘Kara Şahin’ olarak bilinen Blackhawk UH-60 tipi helikopterle yapılan inceleme gezisine katıldı. Azad Simi, ABD’li generallere yer sofrasında meyve ikram etti.

Hakkari sorumlusuydu
Azad Simi yaptığı eylemlerle Türkiye’de de aranıyor. 1992’de Suriye’de terör örgütüne katılan Kobani doğumlu Simi, uzun süre Kuzey Irak’ta kaldı. Güvenlik güçleri 2007 ile 2011 yılları arasında örgütün Hakkari sorumlusu olduğunu tespit etti. Daha sonra ise Suriye’ye geçti. Simi daha önce YPG’nin özel kuvvetler sorumlusu olarak biliniyordu.

Dağlıca ve Aktütün’ün faili
Azad Simi’nin 2007’de 12 askerin şehit edildiği Dağlıca karakolu, 2008’de 17 şehidin olduğu Aktütün karakolu ve 2011’de Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde 25 askerin şehit edildiği saldırıları planlayan ve yürüten isim olduğu belirtiliyor. Azad Simi ayrıca sınır hattındaki Derecik, Umurlu, Gediktepe, Samanlı, Serbest, Hantepe, Alan, Pirinçeken, Tekeli, Ortaklar, Gelişen ve Beyyurdu karakollarına yapılan, toplam 104 Mehmetçiğin şehit olduğu saldırıların emrini veren isim olarak Van, Hakkâri ve Şırnak Başsavcılıkları tarafından aranıyor.

31 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 31 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/104-askerin-katili-ypg-nin-2-numarasi-oldu-1214369-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.