“10 dakika ötemiz bombalanıyor”

Ailesiyle Gazze’de yaşayan Meral Yasin, İsrail Ordusu’nun şehir merkezine doğru ilerlediğini belirterek, “10 dakika ötemiz bombalanıyor. Evlerimizi hedef alıp vurmalarından korkuyoruz” dedi.

20 Temmuz 2014 - Vatan Gazetesi
20 Temmuz 2014 – Vatan Gazetesi

“10 dakika ötemiz bombalanıyor”

Ailesiyle Gazze’de yaşayan Meral Yasin, İsrail Ordusu’nun şehir merkezine doğru ilerlediğini belirterek, “10 dakika ötemiz bombalanıyor. Evlerimizi hedef alıp vurmalarından korkuyoruz” dedi.

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

Gazze’de yaşayan 4 bin Türk’ten biri ve Ziraat Bakanlığı’nda memur olan Türk vatandaşı Meral Yasin (50) bombalar altında geçirdikleri zor günleri VATAN’a anlattı: “24 yıldır Gazze’deyim. 5 çocuğum, eşim, en büyük kızım ile eşi ve iki torunumla yaşıyoruz. Kara harekatı başladığından beri evlerde elektrik ve su yok. Gıda yardımları kesintili olarak ulaşıyor. En son TİKA’nın yardımı geldi. Ama hem tıbbi hem de gıda malzemesi yok denecek kadar kısıtlı durumda.

“Bir yeğenim öldü, ikisi yaralı”
“Bombalamalar çok korkutucu. Evlerimiz deprem olur gibi sallanıyor. Her bomba atıldığında iki katlı evimiz gidip geliyor. Bir çok tanıdığımız hayatını kaybetti ya da evleri yıkıldı. Kadınlar ve çocuklar ölüyor. Beyt Hanoun’da yaşayan görümcemin evi ikinci kez bombalandı. Bir oğlu şehit düştü. İki oğlu yaralı. Yarıl bir oğlunun bacağı kesildi. Özellikle tehlike altında olan sınırdaki evler boşaltıldı. Evsiz kalan insanların bir kısmı akrabalarının yanına bir kısmı da okullara sığındı.”

“Tanklar evimize 10 dakika uzaklıkta”
“İsrail Ordusu bize çok yakın bir bölge olan merkezdeki Es Secaiyye’ye girmeye çalışıyor. Tanklar ve toplar 10 dakika ötemizde bölgeyi durmadan bombalıyor. Bölgede daha önce vurulan Vefa Hastanesi de bulunuyor. Ancak İsrailliler şu ana kadar girmeyi başaramadı. Doğrudan evlerimizi hedef alıp bizleri bombalamalarından korkuyoruz. İsrailliler kadın çocuk demeden herkesi vurduğu için korkudan kimse dışarıya çıkamıyor. Bütün dükkanlar kapalı. Gazze hayalet kente döndü.”

“Eşim olmadan asla”
“Türkiye’nin Kudüs Konsolosluğu ile temas halindeyiz. Geçen hafta Gazze’den çıkmak için girişimlerimiz oldu. Gazzeli eşim Mahmut Yasin (53)izne ihtiyacı var. Eğer izin gelirse yarın (bugün) çıkmak istiyoruz. Devletimize güveniyoruz. Türkiye bizi burada bırakmaz. Ama çocuklarım babamız çıkmazsa bizde Gazze’yi terk etmeyiz diyorlar. Eşimi burada ateşin altında nasıl yalnız bırakayım?”

“Türk arkadaşıma ulaşamıyorum”
“Benim tanıdığım Türk vatandaşlarının büyük çoğunluğu savaş başlamadan önce okullar tatilde olduğu için çocuklarını alarak Gazze’den çıktı. Bazı Türk kızlarımızın eşleri burada. Burada yaşayan Türk vatandaşı arkadaşım Özgül Sümeyre’ye bir kaç gündür ulaşamıyorum. Savaşın başında tanıdığım tüm Türk vatandaşlarını aradım. Sümeyre ailesi dün yoğun olarak bombalanan Han Yunus’ta oturuyor. Arkadaşıma ulaşamadığım için endişe içinde bekliyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.