“Zekai Paşa’yı görünce kelimelere gerek kalmadı”

Darbeci general için vur emri veren Korgenaral Zekai Aksakallı’nın şehit Ömer Halisdemir’in ailesini ziyaretini anlatan abisi Doğan Halisdemir, “Babamla Zekai Paşa sarılıp, sustular. Zaten Zekai Paşa’ya bakınca konuşmaya, kelimelere gerek kalmadı. Ömer, böyle bir Paşa’dan öyle bir emir aldığı için gurur duyuyorum” dedi.

20 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
20 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, emriyle darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi öldürdükten sonra cuntacılar tarafından şehit edilen koruma astsubayı Piyade Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in Niğde’nin Bor İlçesi’ndeki ailesini önceki gün ziyaret ederek başsağlığı diledi.

1.5 saat mezar başında kaldı
Bor İlçesi’nin Çukurkuyu Beldesi’ne gelen Korgeneral Zekai Aksakallı, ilk olarak belde mezarlığına giderek Ömer Halisdemir’in mezarını ziyaret etti. ’Bunun sonunda şahadet var. Hakkını helal et’ diyerek darbeci generali öldürme emrini verdiği 20 yıllık askeri Ömer Halisdemir’in kabri başında dua eden Aksakallı, mezarlıkta yaklaşık 1.5 saat kaldı. Mezarlıktan Halisdemir ailesinin evine geçen Korgeneral Aksakallı evin önüne kurulan taziye yerinde şehit Ömer Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin, annesi Fadimeana Halisdemir ve kardeşlerine başsağlığı diledi.

“Babamla sarılıp, sustular”
Görüşmede neler yaşandığını şehit Ömer Halisdemir’in abisi Doğan Halisdemir, VATAN’a anlattı: “Zekai Paşa yaklaşık 1-1.5 saat kardeşimin mezarı başında kaldı. Dualar okumuştur. Mutlaka kendini sorgulamıştır. Komutanı mezarını ziyaret ederek duyduğu minneti ifade etmiştir diye düşünüyorum. Ziyaretten sonra Zekai Paşa sağlık ve taziye diledi. Babamla sarıldılar ve susarak oturdular. Çok bir şey konuşulmadı. Konuşacak ne var ki. Zaten susması bile benim için konuştu demektir. Aklımda o kadar çok soru vardı ama Zekai Paşa’yı görünce konuşmaya, kelimelere gerek kalmadı. Helal olsun Ömer’e böyle bir Paşa’yı koruduğu için. Böyle bir Paşa’dan öyle bir emir aldığı için kardeşimle gurur duyuyorum.

20 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
20 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

NOT: Haberin 20 Ağustos 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sozun-bittigi-yer–978322-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.