YPG’ye destek Sarrin’den sürüyor

Fırat’ın doğusundaki Sarrin Hava Üssü’nü kullanmaya başlayan ABD’nin üsse indirdiği dev uçaklar ile askeri malzemelerin görüntüleri ortaya çıktı. ABD’nin ortak olarak gördüğü YPG’ye silah, mühimmat ve gereçleri buradan vermeye devam ettiği belirtiliyor.

7 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD ile Türkiye arasında Münbiç’in PKK/YPG’den arındırılmasına ilişkin anlaşma sağlandı. Ancak Amerika sahada hala terör örgütünü desteklemeye devam ettiği belirtiliyor. Önceki gün ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı tarafından yayınlanan fotoğraflarda Suriye’de süren Doğal Kararlılık Harekatı (OIR) için ortaklara destek sağlandığı açıklandı.

Tanker uçak, tiltrotor, Kara Şahin…
ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan fotoğraflarda Suriye’deki bir piste inen Deniz Kuvvetleri’ne ait dev tanker uçak KC-130J Hercules, helikopter ile uçak arası geçiş formuna sahip olan MV-22 Osprey tipi tiltrotorlar ile Kara Şahin olarak bilinen taşıma ve saldırı amaçlı kullanılan HH-60 Blackhawk helikopterleri yer aldı. Ordu personeli tarafından çekilen fotoğraf ve videolarda üsse indirilen zırhlı araç, silah ve mühimmattan oluştuğu tahmin edilen askeri malzemeler ile operasyona çıkan askerler görüntülere yansıdı.

Sarrin olduğu saptandı
Fotoğraflar üzerinde çalışan bir çok savunma uzmanı coğrafik yer taraması ile fotoğrafların ABD’nin yeni tamamladığı Sarrin Hava Üssü’nde çekildiğini saptadı. Uzmanlar ABD’nin DEAŞ’a karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Harekatı’nda taşeron olarak kullandığı YPG/SDG’ye yardımların aynı üsten verilmeye devam ettiğini öne sürüyor. Nitekim Doğal Kararlılık Harekatını sürdüren ABD liderliğindeki Birleşik Ortak Görev Gücü (CJTF-OIR) resmi Twitter hesabından 3 Haziran’da SDG’li militanları askeri uzmanlar tarafından eğitmeye devam ettiğini duyurmuştu.

Süleyman Şah’ın yakınında
Yapımı 2016 yılından beri devam eden Sarrin Hava Üssü geçtiğimiz Mart ayında askeri nakliye uçaklarının inişine olanak tanıyan pistin tamamlanmasıyla ABD ordusu tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandı. Süleyman Şah Türbesi’nin eski yeri olan Karakozak Köyü’ne kuş uçuşu yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan Sarrin Hava Üssü, Kuzey Suriye’nin Septe Köyü’ne kuruldu. Sarrin Ovası’ndaki pistin yapımı için ABD Hava Kuvvetleri 621. Acil Durum Müdahale Grubu Suriye’ye getirildi.

Temel lojistik noktası
Uzmanlar Sarrin’deki hava üssünden önce ABD’nin koalisyon operasyonlarını desteklemek için kullanabileceği en yakın hava üsleri İncirlik ve Diyarbakır’da bulunuyordu. Ancak uçak pistinin genişletilmesi sonrasında Sarrin Hava Üssü, ABD Ordusu’nun Kuzey Suriye’deki temel lojistik noktalarından biri oldu. Geçtiğimiz Mart’ta Sarrin Hava Üssü’nün tamamlanmasıyla Kobani (Ayn el-Arab) yakınlarında konuşlandığı tahıl ambarı ve siloların bulunduğu alandan çekildiği ve bu bölgeyi militan eğitimi için terör örgütü PKK/YPG’ye bıraktığı ortaya çıkmıştı.

NOT: Haberin 7 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ypg-suleymansah-in-dibinde-1172848-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.