YPG’nin Tel Rifat’ı tutan güvenlik noktası yok edildi

YPG’nin denetimindeki Afrin’in doğusundaki önemli yerleşim noktası olan Tel Rifat yolundaki tahkimatı yok edildi. Gece sızma operasyonu yapan ÖSO birliği, Tel Rifat’ın kuzey girişini tutmak için kurulan ve kale gibi olan güvenlik noktasını havaya uçurdu.

19 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin hakimiyeti altındaki bölgelerden tacize karşılık verilmeye devam ediliyor. Türk askeri unsurlarına taciz ateşi açılan ve Kilis sınırında teörr örgütü tarafından denetlenen Afrin’in çevresinde çatışmalar sürüyor. Son olarak ÖSO birlikleri YPG’nin en büyük tahkimatlarından birini yok etti.

Şiddetli çatışmalar
Yaklaşık bir aydır Fırat Kalkanı bölgesindeki Azez’in güneyinde yer alan terör örgütü YPG işgalindeki Ayn Dakneh ve Beylune köylerindeki teröristlere karşı operasyon yürütülüyordu. ÖSO’ya bağlı Ehli Diyar Operasyon Odası’nın top ve havan atışları ile vurduğu Tel Rifat yolu üzerindeki Ayn Dakneh ve Beylune köylerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyordu. Grup bir süredir Afrin’in doğusundaki önemli yerleşim noktası Tel Rifat ve çevresine operasyonlar düzenliyordu.

Gece sızdılar
Edinilen bilgiye göre ÖSO’ya bağlı Ehli Diyar Operasyon Odası’na bağlı bir grup savaşçı dün gece bölgeye bir sızma operasyonu gerçekleştirdi. ÖSO savaşçıları YPG’nin denetimindeki Afrin’e bağlı olan Tel Rifat’a giden yol üstündeki tahkimatı havan atışları ve füzelerle gece boyu vurdu. Savaştan önce bir çiftlik olarak kullanılan ve Tel Rifat’ın kuzey girişini tutan kale benzeri güvenlik noktası yapılan atışlarla tamamen yerle bir edildi. Sabah olduğunda ÖSO’ya ait drone’lar gece boyu vurulan YPG tahkimatının yok edilmiş halini görüntüledi.

“Nitelikli yıpratma”
Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Türk askerine yapılan tacizlerin hemen karşılık bulduğu Afrin ve çevresinde silahlı İHA’lar başta olmak üzere terör noktalarına nitelikli yıpratma operasyonlarının olacağını açıklamıştı. TSK’nın Afrin’e bir operasyon düzenleme ihtimalinin sıkça gündeme geldiğini belirten Mete Yarar şöyle dedi: “Bu tür operasyonlarda başlangıç zamanı hiçbir zaman belirtilmez. Ben Türkiye’nin her şeyi tamamladığını ama harekat zamanını boş bıraktığını düşünüyorum. Benim gördüğüm Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi nitelikli yıpratma yani silahlı İHA’lar, topçu ve tank atışlarıyla hedefler etkisiz hale getiriliyor. Bu aslında harekatın bir safhasıdır. Bunlar bir operasyon sırasında terörist unsurların gücünün kırılması için yapılıyor.”

NOT: Haberin 19 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ypg-nin-guvenlik-noktasi-yok-edildi-1094706-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.