YPG’li Süryaniler Afrin’de!

ABD’nin DEAŞ’a karşı savaşması için silahlandırdığı gruplardan Süryani Askeri Konseyi, TSK ve ÖSO’ya karşı savaşması için silahlı bir grubu Afrin’e gönderdi. Deyrizor’dan ayrılarak Afrin’e gelen grup çatışma hattına yerleştirildi.

13 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu DSG’nin (Demokratik Suriye Güçleri) alt gruplarından Süryani Askeri Konseyi (SAK) silahlı bir grubu Afrin’e gönderdiğini açıkladı. Süryani ve bölgede yaşayan diğer Hristiyan grupların bir araya gelmesinden oluşan Süryani Askeri Konseyi, ABD’nin DEAŞ’a karşı savaşması için silahlandırdığı gruplar arasında bulunuyor. Silah verdiği DSG’lilerin Afrin’e geçmesi halinde her türlü yardımı keseceğini belirten ABD’nin tavrı da merak ediliyor.

ABD’nin verdiği silahlarla geldiler
Edinilen bilgiye göre Deyrizor’dan gönderilen silahlı grup geçen hafta Afrin’e vararak çatışma hattına yerleştirildi. SAK’a ait sosyal medya hesaplarından Afrin’e gönderilen grupla ilgili yapılan açıklama ve grubun Afrin’e varış görüntüleri yayınlandı. Görüntülerde örgüte mensup teröristler ABD’nin verdiği silahlarla adete gövde gösterisi yaptı. Yaklaşık 2 bin kişilik silahlı gücü olduğu tahmin edilen YPG çizgisindeki Süryani Askeri Konseyi, 2013 yılında kurularak DSG’ye katıldı.

Yeni DSG sözcüsü Süryani
YPG’nin son dönemde Süryani Askeri Konseyi’ni öne çıkarmaya çalıştığı belirtiliyor. Son olarak DSG’nin yeni sözcüsü Süryani Askeri Konseyi liderlerinden Kino Gabriel oldu. YPG saflarında çatışmaya gelen yabancıların önemli bir kısmı hristiyan olmalarından dolayı Süryani Askeri Konseyi’ne katılıyor. Geçmişte finans uzmanı olan İngiliz terörist Macer Gifford gruba katılan yabancılar arasında en çok tanınan isim olarak biliniyor.

“DEAŞ’tan daha kötü”
Süryani Askeri Konseyi’nin adı geçtiğimiz Ekim ayında YPG’ye katılan iki ABD’linin alıkonulmasında geçti. Pentagona yakın yayın organı Military Times, YPG saflarında savaşmak için Suriye’ye gelen, sonrasında Süryani Askeri Konseyi’ne katılan ABD vatandaşları Kewin Howard ve Taylor Hudson’un ülkelerine geri dönmek istediklerinde alıkonulduklarını yazdı. Hudson, Military Times’a yaptığı açıklamada ‘Çanser’ isimli bir YPG komutanının kendilerini SAK’a katıldıkları için suçladığını söyledi. Rehin alınan ABD’li Hudson, DSG’nin parçası olmasına karşın YPG’li Çanser’in kendisine SAK’ın ‘DEAŞ’tan daha kötü’ olduğunu söylediğini aktardı.

Hani desteği keseceklerdi?
ABD Savunma Bakanlığı, Zeytin Dalı Harekâtı’nın ilk günlerinde Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan YPG unsurlarının Afrin’e hareket etmesi durumunda ABD’nin desteğini kaybedeceğini açıklamıştı. Suriye’nin Kamışlı bölgesinden YPG konvoylarının Afrin’deki unsurlara destek vermek için harekete geçtiği haberleri üzerine Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “Diyelim ki buralarda bir yerdeki (kuzeydoğu Suriye) bir YPG birliği, ‘Artık DEAŞ ile mücadele etmeyeceğiz Afrin’deki kardeşlerimizi desteklemeye gideceğiz’ derse artık o zaman kendi başlarına kalırlar. Artık bizim ortaklarımız olamazlar” demişti.

NOT: Haberin 13 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ypg-li-suryaniler-afrin-de–1142768-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.