YPG’den sivil kamuflaj!

Afrin’de teröristlere sivil halkın arasına karışın talimatı veren terör örgütü ‘TSK sivilleri vuruyor’ yalanı için hazırlık yapıyor. Üniformalarını çıkaran PKK’lılar ile ellerine zorla silah verilen siviller muhtemel çatışma bölgelerinde tutuluyor. Terör örgütünün her eve sivil giyimli en az bir YPG’li yerleştirdiği bildiriliyor.

13 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TSK’nın bölgeyi terörden arındırmak için Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor. Ancak Afrin kırsalında elindeki kritik noktaları bir bir kaybeden terör örgütü PKK/YPG şimdi ululslararası toplumun dikkatini çekmek için ‘sivil tuzağına’ başvuruyor. Uzmanlar terör örgütünün hedefinin ‘TSK sivilleri vuruyor’ algısını oluşturmak olduğunu belirtiyor.

20 bine yakın terörist
Afrin’in merkezinde yaklaşık 500 bin civarında sivilin yaşadığı tahmin ediliyor. Bağımsız kaynaklara göre içerideki YPG’li sayısı ise 10 ile 20 bin arasında değişiyor. Operasyon başladığında bölgede 8-10 bin civarında olduğu tahmin edilen terörist sayısı, ABD’nin izleyip, Esad’ın topraklarından geçmesine izin verdiği ‘Dayanışma konvoyu’ ve yine YPG tarafından bölgeye sevk edilen gruplarla giderek arttı.

Üniformaları çıkarın
Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk günlerinde PKK, kentteki tüm teröristlere ‘Üniformalarınızı çıkartıp sivil halkın arasına karışın’ talimatı vermişti. Nitekim önceki gün 9 Mehmetçiğin şehit olduğu saldırı, sivil halkın arasına karışan teröristlerin askerlere el bombaları atması sonucu meydana geldi. Uzmanlar benzer saldırıların devam edebileceğine dikkat çekiyor.

“TSK sivilleri vuruyor yalanı”
Geçtiğimiz hafta Afrin kırsalında kaçarken yakalanan sivil giyimli bir YPG’linin üstünden taktik yelek, el bombaları ve yüzlerce kaleşnikof mermisi çıkmıştı. Olayı VATAN’a değerlendiren Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, “Teröristin sivil giyinmiş veya giydirilmiş olması önemli. YPG/PKK sivil kıyafetle etkisiz hale getirilen teröristler üzerinden ‘TSK sivilleri vuruyor’ yalanına başvuruyor” dedi.

Elleri silahlı yaşlılar ve çocuklar
Öte yandan örgüte ait Fırat ve Hawar haber ajansı bölgeden zıklıkla eline silah verilmiş sivillerin fotoğraflarını servis ediyor. Ellerinde otomatik tüfekler taşıyan yaşlılar ile örgüt saflarında savaştırılan çocukların görüntüleri dikkat çekiyor. BM, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından çocukları savaştırdığı için savaş suçu işlediği açıklanan YPG, tüm batının gözü önünde aynı suçları işlemeye ve kara propagandaya devam ediyor.

Her evde bir YPG’li
Örgütün yayın organı ANF’ye konuşan YPG’li bir komutan hemen hemen her evde sivil giyimli en az bir YPG’linin bulunduğunu belirtiyor. Uzmanlar bunun Afrin’de yaşanacak sokak çatışmaları öncesinde halkla teröristleri ayırabilmeyi zorlaştırmak için yapıldığını belirtiyor. Operasyonun ikinci gününde Afrin kırsalındaki Şeyh Horoz köyünde yaralı olarak yakalanan terörist Muhammed Mahmud ifadesinde, “Bulunduğumuz köyde her evde 2-3 olmak üzere 60-70 YPG’li vardı ve bunların tamamı silahlıydı. YPG köylülere silah vererek araziye çıkmamızı ve bilgi toplamamızı istiyordu. YPG’nin bölge sorumlusu ‘Şabu’ kod adlı terörist belirli aralıklarla köye gelerek silah altına alınabilecek gençlerin bilgilerini topluyordu” dedi.

İHA’ya karşı lastik
PKK/YPG’li teröristler daha önce Sur operasyonları sırasında kullandıkları taktiği Afrin’de de kullanmaya başladı. Afrin’in şehir merkezinden Türk İHA’larının görüntü almasını engellemek için gündüz sürekli olarak şehir merkezinde lastik yakıp siyah dumanın gökyüzünü kaplamasını sağlıyorlar.

“Siviller dokunulmazdır”
TSK bu tuzağa rağmen sivillere zarar gelmemesi için azami dikkat gösteriyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da önceki gün buna dikkat çekti: “Harekat esnasında teröristlerin bilinçli bir şekilde sivil kıyafet giymelerine ve sivillerin hayatını hiçe sayarak, haince, birçok evi tahkimli mevzii ve barınak olarak kullanmalarına rağmen, masumlara, sivillere ve çevreye zarar vermemek için her türlü dikkat ve gayreti sarf ediyoruz. Masumlar ve siviller bizim için dokunulmazdır.”

13 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 13 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ypg-den-sivil-kamuflaj–1142745-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.