Yok denen PKK, Kerkük’te Irak ordusuyla çatıştı!

Irak hükümetinin ‘Kerkük’te olmalarını savaş sebebi sayarım” dediği PKK’lılar kentte resmen geçit yaptı. Kandil ve çevre bölgelerden silahlarıyla Kerkük’e gelen binlerce PKK’lı terörist Irak Ordusu ile çatıştı.

17 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Önceki gün Irak Başbakanı Haydar el- başkanlığında toplanan Irak Milli Güvenlik Konseyi (MGK), Kerkük’te resmi güvenlik mekanizması dışında silahlı grupların bulunmaması uyarısı yaparak, terör örgütü PKK’nın Kerkük’teki varlığının savaş ilanı olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Kerkük’te resmi güvenlik mekanizmasının dışında silahlı grupların bulunması konusunda uyarıyoruz. Kerkük’te hüküm süren partilerin (KYB ve KDP) PKK’yı şehre getirmesine sessiz kalınamaz. Bu diğer Iraklılara (Kürtler dışındaki halklara) ve nizami güvenlik güçlerine savaş ilanıdır” denilmişti.

“Bir PKK’lı bile yok!”
Bu açıklamaya cevap ise jet hızıyla Barzani tarafından yapıldı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani’nin danışmanı Bağdat’ın suçlamalarını reddederek, “Bu doğru değil. Kerkük’te bir PKK’lı bile yok. Kerkük’te sadece peşmerge var” dedi.

“Bizimle birlikte savaşın”
Ancak bu açıklamalara rağmen özellikle son günlerde Kerkük ve çevre ilçelerde peşmergenin kontrolünde binlerce PKK’lı geldi. Irak merkezi hükümetinin Kerkük operasyonu öncesinde gün yüzüne çıkan PKK’lı teröristler kentin merkezinde ABD’den gelen zırhlı araçlarla resmen geçit yaptı. PKK flamaları ve Abdullah Öcalan posterleri bulunan araçlardan halka bizimle birlikte savaşın” çağrısı yapıldı. Örgüt Kerkük’te savunma hattı kurdu. Ellerinde ağır silahlarla gelen PKK’lılar aynı zamanda ABD’nin verdiği Humvee zırhlı personel taşıyıcılarla Kerkük sokaklarında devriye gezdi.

“Binlerce PKK’lı Kerkük’te”
Asıl ilginci örgütün yayın organı olan Fırat Haber Ajansı ise dün sabahtan itibaren eli silahlı PKK’lıların Kerkük’teki fotoğraflarını ve görüntülerini yayınlayarak halkı Irak Ordusu’na karşı eline silah alarak savaşmaya çağırdı. İsrailli yayın organı Debka, Kerkük’te 15 bin peşmerge ve sayıları tam bilinmemekle birlikte binlerce PKK’lının bulunduğunu iddia etti. Bölgedeki BBC muhabiri Orla Guerin de PKK’lıların Kerkük’te bulunduğunu duyurdu.

Kandil’den gelecekler
Öte yandan bölgedeki yerel kaynaklar Kandil’den 1.200 PKK’lının zırhlı araçlarla Kerkük’e geleceğini iddia etti. İddiaların devamında ise IKBY’nin batı sınırındaki PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kontrolü altında bulunan Rojava’dan da YPG’li teröristlerin Kerkük’e gitmek için hazırlandığı belirtildi. İddiaya göre Irak Ordusu’nun ilerlemesinin devam etmesi halinde YPG’liler de Irak’a geçerek Kerkük sınırında Iraklı askerlerle savaşacak.

Barzani’nin peşmergeleriyle işbirliği
PKK’lı teröristler Kerkük’te Barzani’nin partisi KDP’ye (Kürdistan Demokrat Partisi) bağlı peşmergelerle işbirliği yaptı. Kerkük şehir merkezinde peşmergeler adına açıklama yapan Enver Said isimli komutan, “Kerkük’ü korumak için herkesi PKK’nın kurduğu savunma hattına davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Peşmergelerin önünü kestiler
PKK’lı teröristler hayatını kaybeden Celal Talabani’ni partisi KYB’li (Kürdistan Yurtseverler Birliği) peşmergeler ile bazı noktalarda gerilim yaşadı. Talabani’ni oğlu Pavel Talabani ile partinin önde gelen ismi Aras Şeyh Cengi’nin emriyle çekildikleri belirtilen KYB’li peşmergelerle silahlar yüzünden tartıştı. Kerkük ile Süleymaniye arasındaki otoyolda bir kontrol noktasından çekilen peşmergelerin önünü kesen PKK’lılar, “Buradan silah çıkarılamaz, silahları halka bırakın” diyerek peşmergelerin silahlarına el koymak istedi.

17 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 17 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-kentte-siper-aldi-1111041-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.