Yaşam odası yine zorunlu olmadı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Soma faciasının ardından madenlerdeki iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğini yeniledi. Yaşam odaları yine zorunlu olmazken, oksijen maskesi değişim istasyonları zorunlu olarak kurulacak.

26 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi 15. sayfa
26 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi 15. sayfa

 

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Soma’da 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından tartışılan maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğini yeniledi. Bakanlık tartışılan yaşam odalarını zorunlu kılmazken yönetmeliğe göre ferdi oksijen maskesi değişim istasyonları zorunlu olarak kurulacak. İstasyonların kuruluşuna, yer altından yer üstüne çıkış mesafesi, söz konusu alandaki eğim ve işçilerin elindeki oksijen maskelerinin özelliklerine bakılarak karar verilecek. Ayrıca lağımlarda 30 metrede bir, taban yollarında 20 metrede bir ve başyukarılarda ise 10 metrede bir basınçlı hava teneffüs istasyonları kurulacak ve bu istasyonlar acil kaçış planlarında da gösterilecek.

 

“Yaşam odası olmazsa olmaz”
Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kahriman, “Yaşam odası kurtarma sisteminin olmazsa olmazı. Zorunlu olmaması büyük eksiklik. Yaşam odası varken de kazalarda madenciler ölebilir. Önemli olan sistemin topyekün günün teknolojisine uygun hale getirilmesidir. Her bir maden havzası için bir master plan hazırlanıp uygulanabilecek maksimum teknoloji seviyesi belirlenmeli. Firmalar buna zorlanmalı ve teşvikler buna göre verilmeli. Yeraltında yaşam odalarının oluşturulması büyük bir maliyet değildir” dedi. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gündüz Ökten ise, “Madenlere yaşam odası kurduktan sonra taşımak ve odaları düzgün kullanmak çok zor. Ayrıca yaşam odalarında en azla 20 kişi yararlanabiliyor. Ancak belirli sürelere sahip oksijen maskelerinin değiştirileceği istasyonlarn doğru planlanırsa bir çok önlemden daha yararlı olabilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.