Vatandaş bedava sucuk yemiş oldu!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki arasındaki ‘sucuk’ davalarından sonuçlanan biriyle ilgili karar iki taraf arasında tartışma yarattı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Yolcu, “dava bitti. İcra parasını eksik yatırdılar yasal faizini bekliyoruz” derken, Özhaseki’nin avukatı Savruk, “Tashih-i karar istedik dava devam ediyor” dedi.

22 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 15. sayfa
22 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 4 Aralık 2011’deki İzmir mitinginde, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddiaları dile getirdi. Ardından CHP yöneticileri ve milletvekilleri konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise kendisine hakaret edildiği ve kişilik haklarına saldırıldığı nedeniyle Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç ve Bülent Tezcan, Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Konya Milletvekili Atilla Kart’a açıklamaları için yaklaşık 45 dava açtı.

 

3.5 ton sucuk dağıtıldı
Özhaseki ve Kılıçdaroğlu arasındaki Kayseri 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerinin dozunu yüksek bulan mahkeme 15 bin TL tazminata hükmetti. Kılıçdaroğlu tarafından temyiz edilen karar Yargıtay’da onandı. Kılıçdaroğlu, icra dosyasına faizlerle birlikte 21 bin 416 TL yatırdı. Özhaseki, 26 Haziran 2012’de dosyadan 20 bin 63 lira çekti. Özhaseki kazanılan ve geleceğini düşündüğü tazminatlar için Kayserililere üzerinde Kılıçdaroğlu’ndan kazanılan tazminatla alındığı yazılan 3.5 ton sucuk dağıttı. Kılıçdaroğlu, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin kararına itiraz ederek AB içtihatları ışığında tekrar gözden geçirmesini istedi. Dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi söylenenleri hakaret değil eleştiri sınırları içinde görerek hükmün bozdu.

 

Alınan para geri istendi
Kayseri 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay’ın kararına direnmeyerek davayı reddetti. Bu kez Özhaseki yerel mahkemenin kararını temyize götürdü. Ancak Yargıtay 24 Eylül 2014’te davayı reddetti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, 7 Kasım 2014’te dava açarak icradan alınan paranın faiziyle iade edilmesini istedi. Özhaseki 14 Kasım’da dosyadan çekilen 20 bin 63 lirayı yatırdı. Son olarak Özhaseki’nin avukatı Mehmet Savruk, Yargıtay’ın ret kararına karşı tashih-i karar istedi.

 

“Faizini de ödeyecekler”
VATAN’a konuşan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Halil İbrahim Yolcu, “Yargıtay’ın karşı tarafa verdiği temyizin reddi kararıyla ‘sucuk davası’ olarak bilinen dava sonlandı. İcra dosyasından çektikleri parayı eksik yatırdılar. 2012’de yaklaşık 2.5 yıl önce alınan paranın yasal faizini ödemedikleri için geri alım davası bitmedi. Kılıçdaroğlu’na toplamda 36 dava açıldı. CHP tüzel kişiliğine 3, Bülent Tezcan, Haluk Koç, Şevki Kulkuloğlu ve Atilla Kart’a açılanlarla beraber yaklaşık 45 dava bulunuyor. Açılan davaların çoğu lehimize sonuçlandı. Tüm davaları içtihat birliğine götüreceğiz” dedi.

 

“Bu dava bitmedi”
Özhaseki’nin avukatı Mehmet Savruk ise bahsedilen davanın bitmediğini söyledi: “Kılıçdaroğlu aleyhine Kayseri Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili her beyanına dava açtık. Yargıtay’ın son onama kararı için tashih-i karar yoluna gittik. Mahkeme inceliyor. Dava henüz bitmedi. Karşı tarafın avukatına dilekçemiz ulaşmamış olabilir. Kılıçdaroğlu adına açılan tüm davalar reddedilmiş değil. Aleyhlerine çıkan kararları göz ardı edip lehlerine çıkan ve henüz kesinleşmeyen bir dava üzerine konuşuyorlar. Kesinleşen 3 dava lehimize sonuçlandı. Aldığımız 20 bin 63 lirayı kuruşuna kadar ödedik. Kesilen para devletin aldığı icra tahsil harcıdır. Faizler için tazminat davası açabilirler. Yıllık yüzde 9 faiz çıkar hepsi bu.”

 

Not: Haberin 22 Kasım 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/bedava-sucugun-parasi-baskandan-699424-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.