Üniversite sınavına oyunla hazırlanacaklar!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde geliştirilen YGS Mania uygulamasıyla öğrenciler YGS ve LYS’ye soru çözerek ilerledikleri bir uzay yolculuğu oyununu oynayarak hazırlanacak.

12 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
12 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Öğrenci velilerinin sınavlar öncesi korkusu olan çocukların cep telefonu ve tablette geçireceği zamanlar giderek artacak. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onaylı tercih platformu olan Üniversite Tercih Merkezi tarafından geliştirilen YGS Mania adlı uygulamayla üniversite adayları YGS ve LYS’ye oyun oynayarak hazırlanacak.

Soru çözerek ilerleyecekler
Öğrencilerin önlerine gelen YGS sorularını çözdükçe ilerledikleri, puan kazandıkları, geldikleri seviyeyi ve süratlerini arkadaşlarıyla sosyal medya üzerinden paylaştıkları oyunda, uzayda gezegenler arası yolculuk teması kullanıldı. YGS’de yer alan testlerin ayrı ayrı galaksiler şeklinde kurgulandığı oyun, ücretsiz şekilde cep telefonları ve tabletlere indirilebilecek. YGS Mania ilk olarak 16 Şubat’ta Pazartesi günü Google Play’de yayınlanacak. Öncelikle Android cihazlar üzerinde çalışacak oyunun IOS versiyonu 2 Mart’ta App Store’da yerini alacak.

YGS Mania
YGS Mania

“Soru çözmeyi eğlenceye dönüştürdük”
Projenin fikir babası olan Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç, uygulamayı VATAN’a şöyle anlattı: “Eğitimde bazı şeyleri oyun kıvamında verdiğinizde öğrenciler teşvik oluyor. Çocukların YGS’ye hazırlanırken daha çok soru çözmesini bu yaklaşımla mümkün kılmak istedik. Öğrenci oyunda karşılaştığı YGS sorularını çözdükçe seviye atlayacak, puan kazanacak ve soruları çözdüğü süreyi sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Böylece her öğrenci kendi durumunu da daha net bir şekilde görecek. Öğrencilerin elinden düşürmeyeceği ve severek soru çözecekleri bir oyun olmasını amaçladık. Çalışmayı eğlenceli hale getirmeyi ve YGS ya da LYS sorusu çözmeyi korkulu rüya olmaktan çıkartan bir şey olmasını istedik. Türkiye’de bir ilk olan uygulamanın yurtdışında da çok benzeri yok.”

YGS Mania
YGS Mania

NOT: Haberin 12 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nda yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/telefonda-ygs-mania–739187-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.