Üçüncü kafile Katar’da

Katar’da yapılacak ortak tatbikata katılacak Türk askerlerinden oluşan 3’üncü kafile Doha’ya indi. Türk ve Katar Ordusu’nun Kara, deniz ve hava unsurlarının katılacağı tatbikatın Kurban Bayramı sonrası yapılması planlanıyor.

2 Temmuz 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye ile Katar arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması kapsamında TSK tarafından Katar’a askeri personel ve teçhizat sevkiyatı devam ediyor. Dün gece saatlerinde Türk askerlerinden oluşan üçüncü kafile Doha’daki El Udeid Hava Üssü’ne indi. Böylelikle iki gün arayla Katar’a asker gönderildi. Doha’ya ulaşan Türk askerleri Tarık Bin Ziyad Askeri Üssü’ne tatbikata hazırlanacak. Askerlerle birlikte tatbikatta kullanılması planlanan zırhlı personel taşıyıcılar da kafilede yer aldı.

Tatbikat bayramdan sonra
Türkiye ve Katar’ın gerçekleştireceği ortak tatbikatın Kurban Bayramı sonrası yapılması bekleniyor. Tatbikata Türk ordusuna ait F-16’lardan oluşan hava unsurlarının da katılması planlanıyor. Edinilen bilgiye göre MilliSavunma Bakanı Fikri Işık ile Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed Al Attiyah arasında Ankara’da yapılan görüşmede, ilk etapta 600 Türk askerinin kısa süre içinde Katar’a gönderilmesi konusunda mutabık kalındı. Son kafileyle birlikte Katar’daki Türk askeri sayısının 150’yi geçtiği ifade ediliyor.

Ortak karargah çalışmaları sürüyor
Tümgeneral rütbesinde bir Katarlı subayın komuta edeceği, yardımcılığını tuğgeneral rütbesinde bir Türk komutanın üstleneceği Türkiye-Katar Taktik Tümen Karargâhı’nın kuruluşuyla birlikte Katar’a gidecek Türk askerinin sayısının bini geçmesi bekleniyor. Kurulacak ortak tümende TSK tarafından Katar’a gönderilecek Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nden askerler görev yapacak. Jandarma Genel Komutanlığı ise Katar kolluk kuvvetlerini kaçakçılık ve organize suçla mücadele konusunda eğitecek. Üssün üst ve altyapısının tamamlanmasıyla birlikte hafif zırhlılar, değişik tip tekerlekli araçlar ile gemi ve savaş uçaklarını içeren TSK unsurlarının bölgede görev yapması bekleniyor.

NOT: Haberin 2 Temmuz 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/3-uncu-kafile-katar-da-1081173-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.