Üç ayda ikisi çocuk 16 göçmen işçi hayatını kaybetti

İSİG verilerine göre 2016’nın ilk üç ayında ikisi çocuk, biri kadın en az 16 göçmen işçi Türkiye’de hayatını kaybetti. Ölen işçilerin büyük çoğunluğunu hayatlarını kurtarmak için Türkiye’ye gelen Suriyeliler oluşturuyor.

20 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa
20 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre, 2016’nın ilk üç ayında en az 16 göçmen işçi Türkiye’de çalışırken hayatını kaybetti. İSİG’in verdiği bilgilere göre Ocak ayında en az 5, Şubat’ta en az 8 göçmen işçi, Mart ayında ise en az 3 göçmen işçi çeşitli iş kazalarında öldü.

En çok Suriyeli
İş kazalarında hayatını kaybeden göçmen işçilerin 9’u Suriyeli, 1’i Çinli, 1’i İranlı, 1’i Litvanyalı, 1’i Özbekistanlı, 1’i Sırbistanlı, 1’i Türkmenistanlı ve 1’inin Ukraynalı olduğu öğrenildi. Bu işçilerin 7’si inşaat, 3’ü taşımacılık, 2’si tarım, 1’i kimya, 1’i çimento/toprak, 1’i gemi/tersane ve 1’i genel işkolunda çalışıyordu. Türkiye’nin 10 kentinde yaşanan kazalarda 5 ölüm İstanbul’da, 2 ölüm Adana’da, 2 ölüm Gaziantep’te, 1 ölüm Batman’da, 1 ölüm Edirne’de, 1 ölüm Erzurum’da, 1 ölüm Konya’da, 1 ölüm Samsun’da, 1 ölüm Şanlıurfa’da ve 1 ölüm Zonguldak’ta yaşandı.

Savaştan kaçan 12 yaşındaki Ferhat
Çoğu sigortasız, düşük ücret ve ağır şartlarda çalışırken hayatını kaybeden göçmen işçiler arasında iki çocuk ve bir de kadın işçi bulunuyor. Ölenler arasında yer alan Suriye’de IŞİD denetimine geçen Cerablus’tan kaçarak Gaziantep’e gelen ve yerleştikleri mahalledeki buzdolabı tamircisinin yanında 50 lira haftalıkla çalışan 12 yaşındaki Suriyeli Türkmen çocuk işçi Ferhat Ali, 26 Mart akşamı Gaziantep Karayılan Mahallesi’nde aldığı 50 lira haftalığını kendisine vermesini isteyen Cengiz P. tarafından öldürüldü.

200 lira haftalık için öldü
Suriye’deki savaştan kaçarak gelen ve Adana’da bir inşaatta sıvacı olarak çalışan 17 yaşındaki çocuk işçi Mendul Meryem, soyadı öğrenilemeyen kalıp ustası Hıdır’dan 200 tl haftalık alacağını istediği için çıkan kavgada kalbinden bıçaklanarak yaşamını yitirdi. İşçiler arasında bulunan Özbekistanlı göçmen ev işçisi Gulnora Tuxtayeva 3 Şubat 2016’da Başakşehir’de çalıştığı beşinci kattaki evden düşerek hayatını kaybetti. Tuxtayeva’nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma hakkında adli tıp raporu ve işverenin ifadesine dayanılarak takipsizlik verildi.

Kalp krizi ve intihar
Öte yandan kalp krizi nedeniyle öldüğü tahmin edilen 50 yaşındaki Sırp tır şoförü Predrag Marjanovic sürdüğü tırda ölü bulundu. 53 yaşındaki Ukraynalı kaptan Dmıtrıj Baskırov’un kamarasında bulunan dolabın kapağına gemici ipi ile kendisini aşmış olarak intihar ettiği öğrenildi.

Üç ayda 415 işçi öldü
2016’nın ilk üç ayında yaşanan iş kazaları sonucu toplamda en az 415 işçi hayatını kaybetti. İSİG verilerine göre Ocak ayında en az 115 işçi, Şubat ayında en az 143 işçi ve Mart ayında ise en az 157 işçi yaşamını yitirdi. Mart ayında ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Abdulsamet Eren ise Akdağmadeni Boyalık Köyü’nde büyükbaş hayvanlarını otlatırken eşekten düşerek vefat etti.

NOT: Haberin 20 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/3-ayda-2-si-cocuk-16-gocmen-isci-hayatini-kaybetti-936643-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.