“Türklere gidin kurtarırlar”

Nepal’i yıkan 7.8’lik depreme Türk ekipleri damga vurdu. GEA ekibi depremden yaklaşık 62 saat sonra 21 yaşındaki John Keisi’yi enkazdan sağ olarak çıkardı. Enkazdan sağ çıkarılan 5 depremzededen 3’ünü Türk ekipleri kurtardı. Nepal polisi bile kurtarma için kendinden yardım isteyenleri ‘Türk ekiplerine ulaşın onlar kurtarıyor’ diyerek yönlendiriyor.

29 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
29 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR/ VATAN HABER MERKEZİ

Nepal’i yıkan 7.8’lik depremin ardından 105 kişiyle yardıma koşan Türk arama ve kurtarma ekipleri mucizeye imza atmaya devam ediyor. Kurtarma çalışmalarına damga vuran Türk ekipleri şu ana kadar canlı çıkarılan beş depremzededen üçünü kurtardı. Önceki gün GEA ve AFAD’ın enkazdan iki kişiyi canlı kurtarmasının ardından, Katmandu’da çalışan GEA ekibi enkazdan bir kişiyi daha canlı çıkardı.

62 saat sonra Türk ekibi kurtardı
Dün çalışmalarını Gongabu Balaju Bus Park bölgesinde yoğunlaştıran GEA Arama Kurtarma Ekibi çöken binaların enkazından arama faaliyetinde bulundu. Bölgedeki 3 binada gerçekleştirilen aramalar sonunda ses alınan enkazda yerel saat ile saat 13.00’te canlı bir kazazedeye ulaşıldı. GEA Ekibi, Çin Arama Kurtarma ekibi CISAR ile koordineli olarak yürütülen 13 saatlik kurtarma operasyonu sonucunda gece saat 02.00’da yani depremden 62 saat sonra, 21 yaşındaki John Keisi’yi canlı olarak enkazdan çıkardı.

Nepal Polisi: “Türk ekiplerine gidin”
Nepal’de toplamda 105 kişilik ekiple arama, kurtarma ve sağlık desteği veren AFAD, GEA, AKUT, İHH, Asya Arama Kurtarma, Kızılay, UMKE, Yeryüzü Doktorları’ndan oluşan ekipler canla başla çalışıyor. VATAN’ın Nepal’de ulaştığı kişiler ise Türk ekiplerine gösterilen güveni şöyle anlatıyor: “Katmandu’da enkazlardan ses geldiğini belirten halk doğruca polis karakollarına gidiyor. Karakoldaki Nepal polisleri ise gelenlerin çoğuna kurtarma için ‘hemen Türk ekiplerine gidin’ diyor.”

Toplam 5 kişi kurtarıldı
Şimdiye kadar dünya medyasına enkazlardan 5 kişinin canlı kurtarıldığı yansıdı. Bunlardan üçünü Türk ekipleri kurtarırken Çin ekibi SICAR 1 kişiyi, Hindistan ekibi NDRF ise depremden 50 saat sonra Nepalli bir kadını canlı olarak enkazdan çıkardı. Türk ekipleri Nepal’e yakın olduğu için deprem bölgesine ilk giden Çin ve Hindistan ekiplerinin ardından ulaştı. Türk ekiplerinin başarısı dünya basınına da konu oldu. Ünlü İngiliz televizyonu BBC, Rus televizyonu RT, Amerika’nın Sesi, The Telegraph gazeteleri GEA’nın ilk kurtarma operasyonunun video görüntülerini yayınlayarak Türk ekiplerini övdü.

Haiti’nin kahramanları
GEA ekibi 2010’daki Haiti depreminde 5 kişiyi enkazdan canlı çıkarmış ve dünya medyasında ‘kahramanlar’ olarak tanıtılmıştı. GEA İnsani Yardım Operasyonları Sorumlusu Betül Ergün, VATAN’a şöyle konuştu: “GEA Koordinatörü Umut Dinçşahin, takım liderleri Cem Behar ve Kadir Erkan, 2010’daki Haiti Depremi’nde 5 kişiyi canlı kurtaran ekibin üyesiydiler. Ekibimizin büyük kısmı çok deneyimli. Biz kalabalık ekipler yerine kurtarma malzemeleriyle birlikte hızlı hazırlanabilecek ve bölgeye ulaşır ulaşmaz acil kurtarma yapabilecek daha küçük ekiplerle çalışıyoruz. En çok kurtarma umudunun olduğu depremi takip eden ilk saatlerde enkazdan canlı çıkarmaya dayalı bir hareket stratejisi izliyoruz.”

Türk ekipleri
Türk ekipleri Nepal’de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda çalışıyor. İşte bölgede arama kurtarma yapan ve sağlık desteği veren Türk ekipleri.
AFAD İstanbul Arama ve Kurtarma Birliği: 26 kişi
GEA: 13 kişi
AKUT: 20 kişi
İHH: 16 kişi
Asya Arama Kurtarma: 12 kişi
Kızılay: Bölge ekipleri+4 kişi
UMKE: 10 kişi
Yeryüzü Doktorları: 4 kişi

“1.4 milyon kişinin yiyeceğe ihtiyacı var”
AFAD yönetimi Nepal halkından yaklaşık 1.4 milyonunun gıda ihtiyacı olduğu tahmin edildiğini açıkladı. AFAD’ın son durumu değerlendirdiği Nepal’in büyük bölümünde binalar ve yollar önemli oranda hasar gördü, elektrik ile haberleşme sistemleri kesintiye uğradı. Genelinde önemli hasar oluşan ülkede özellikle Katmandu çevresindeki hastaneler kapasitelerinin üzerindeki sayıda yaralıya hizmet veriyor. Everest Dağı’ndaki 1. ve 2. kamp alanlarının çığ altında kaldığı Nepal’de cenazelerin muhafaza edilmesinde de problemler yaşanıyor. Petrol sıkıntısının yaşandığı Katmandu’da benzin istasyonlarında oluşan uzun kuyruklar çalışmaları olumsuz etkiliyor.

4 yaşındaki çocuğu annesi kurtardı
Nepal’in Gorkha Bölgesi’nde bulunan Jharibar köyünde ise çaresiz bir annenin 4 yaşındaki çocuğunu kendi kurtardığı öğrenildi. Hintli eşi, 10 yaşındaki kızı ve 8 yaşındaki oğlunun cesedini yıkılan evdeki molozların arasından saatlerce tek başına çalışarak çıkaran anne, bir süre sonra enkazda 4 yaşındaki oğlunun elini fark etti. Oğlunun parmaklarının kımıldağını gören anne çevrede yardım aradı. Ancak kimseyi bulamayan çaresiz kadın, elleriyle kaldırdığı enkazdan oğlunu tek başına mucizevi bir şekilde sağ olarak çıkardı.

29 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
29 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

NOT: Haberin 29 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/enkazdan-ses-duyan-turk-ekibe-kosuyor–785162-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.