Türkiye’nin ilk F-35 savaş uçağı 2019’da geliyor

Türkiye’nin de geliştirici ülkeler arasında yer aldığı 5. Nesil savaş uçağı F-35’lerin ilki 2019’da Türkiye’de olacak. 100 tane F-35 alacak olan TSK’ya mensup pilotlar kendi uçaklarımızla ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü’nde eğitilecek.

30 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Radara yakalanmadığı için hayalet uçak olarak anılan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkenin katıldığı Müşterek Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35 savaş uçaklarının ilki 2019’da Türkiye’de olacak. Gelecek ilk uçağın ardından 4 uçaklık sipariş ise 2020’de TSK’ya verilecek.

İlk uçağın montajı başladı
Müşterek Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35 savaş uçaklarının ana sorumlusu Lockheed Martin, Türkiye’ye teslim edilecek ilk uçağın montajına ABD’nin Marietta kentindeki merkezinde başladı. Türkiye’nin 100 tane almayı planladığı konvansiyonel (yatay iniş kalkış yapan) 5. Nesil savaş uçağı F-35 için şimdiye kadar 14 kesin sipariş verildi. 30 uçağın siparişi ve teslim tarihleri planlandı.

100 tane savaş uçağı alınacak
İlk geliştirilen prototip uçakların daha pahalı olması ve bir nevi test uçağı olması nedeniyle Türkiye alınacak 100 F-35’in siparişlerini periyodik bir sıraya bağladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni savaş uçakları olacak F-35’lerin 2030 sonuna kadar tamamının TSK envanterine girmesi bekleniyor. F-35’ler ömrünü tamamlayan F-4E 2020’lerin yerine kademeli olarak hizmet vermeye başlayacak.

İlk eğitim sanal
F-16’ların aksine eğitim maksatlı iki kişilik tipi bulunmayan F-35’lerde görev yapacak pilotlara, savaş pilotu eğitimi vermek için simülatörler devreye sokuldu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, savaş pilotu eğitimlerinde ‘yüksek gerçekliğe sahip sentetik eğitim konseptine’ geçti. Türkiye’nin teslim alacağı ilk iki F-35 sanal eğitim alan savaş pilotlarımızın eğitimi için ABD’ye gönderilecek.

Türk ve ABD’li pilotlar birlikte eğitilecek
Türk F-35 pilotları Arizona’nın Grendale şehrinde bulunan Luke Hava Üssü’nde ABD’li pilotlarla birlikte ABD’li eğitmenler gözetiminde birlikte eğitim alacak. Daha önce pasif durumda bulunan Luke Hava Üssü, F-35 pilotlarının eğitimi için 1 Ağustos 2016’da aktif hale getirildi. Üste şimdiye kadar ABD, Avustralya, Norveç ve İtalyan pilotlar eğitim aldı.

Sınıfının en iyisi
Programda ABD’nin yanı sıra Türkiye, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Norveç ve Danimarka F-35 ait üretimler yapıyor. Bunun dışında İsrail, Japonya ve Güney Kore’de ABD’nin yabancı askeri malzeme alıcıları olarak konsorsiyumun uçaklarından alacak. Sınıfının en iyisi olarak değerlendirilen F-35’ler, F-16 ve F-18 gibi savaş uçaklarına göre havadan havaya mücadelede 4 kat, karaya saldırı gücü ise 8 kat fazla olacak. Uçaklar stratejik keşif ve hava savunması konusunda 3 kat daha etkili bir sistemle uçacak.

NOT: Haberin 30 Ocak tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ilk-f-35-savas-ucagi-2019-da-turkiye-de-1033368-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.