Türkiye S-400’ler için son düzlükte!

Türkiye ile Rusya, S-400 hava savunma sistemi konusunda anlaşmak üzere. Rus makamları görüşmelerde son aşamaya gelindiğini duyurdu. Savunma Bakanı Fikri Işık ise, “İmza noktasında değiliz ama görüşmeler sürüyor” dedi

16 Mart 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

NATO tarafından etkin hava savunma sistemi konusunda yalnız bırakılan Türkiye, alternatifleri değerlendiriyor. Rus gazetesi İzvestiya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta Kremlin’de yaptığı görüşmede Türkiye’ye S-400 füzeleri gönderilmesi konusunda görüştüğünü yazdı. İzvestiya görüşmelerin son aşama olan satın almaya geldiğini iddia etti.

Kremlin doğruladı
Haberi doğrulayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın savunma sistemleri konusunda Türkiye’yle işbirliğine karşı olmadığını belirterek, “Her iki taraf da bununla ilgileniyor, görüşmelerimiz devam edecek” dedi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise Türkiye ile olası bir S-400 anlaşması imzalanmasının, Putin ve Erdoğan’ın Kremlin’de görüştüğü konulardan biri olduğunu açıkladı.

Bakan Işık: “Görüşüyoruz”
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 uzun menzilli hava savunma sistemlerine yönelik görüşmelere ilişkin, “Görüşmelerde bir ilerleme var ancak ‘bugün imza’ noktasında değiliz. Ama görüşmeler sürüyor” dedi. Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz bir kaç gün önce Ankara’nın Rus S-400 füze savunma sistemi satın alma olasılığını değerlendirdiğini açıklamıştı. S-400’leri üreten Rus devlet savunma şirketi Rostec’in Genel Müdürü Sergey Çemezov da Ankara ile Moskova arasında silah satın almaya yönelik görüşmeler gerçekleştiğini, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almak için kredi talep ettiğini ve iki ülkenin maliye bakanlıklarının görüştüğünü söyledi.

Hazır sistemler gelecek
VATAN’ın edindiği bilgiye göre Türkiye’nin ilk etapta Rusya’dan 3 adet S-400 hava savunma sistemi alması hedefleniyor. Savunma uzmanları Rusya’nın elinde hazır bulunan 3 adet S-400 sisteminin acil ihtiyaç kapsamında Türkiye’ye yollanacağını iddia ediyor. Böylece kurulumu yaklaşık 3 ile 5 yıl sürecek sistemlerin çok daha kısa sürede temin edileceği belirtiliyor.

Uçaklar ve füzelere karşı etkili
S-400 hava savunma sistemi keşif, radar, bombardıman ve savaş uçakları ile Tomahawk gibi stratejik seyir füzeleri ve uzun menzilli balistik füzelere karşı kullanılıyor.

“Türkiye için iyi seçenek”
Elektronik harp ve savunma sistemleri uzmanı Doç. Dr. Aşkın Demirkol, VATAN’a S-400 füze sisteminin Türkiye için iyi bir şeçenek olduğunu söyledi: “NATO, Türkiye’nin hava savunma ihtiyacını karşılamadı. Hollanda ve Almanya’dan Patriot sistemi gönderildi ama kendi personelini bulundurdu. Sistemi tam aktif kullanamıyoruz. Yalnız kalan Türkiye haklı olarak diğer seçeneklere yöneldi.”

“Patriot’tan yetenekli”
Sakarya Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi olan Doç. Dr. Aşkın Demirkol, “En önemli konu teknoloji transferi. Bir ihtimal alt varyant olan S-300’lerde ortak çalışma yürütülebilir. Patriot’a göre daha yetenekli bir sistem. S-400’ün hem etkili menzili daha uzun hem de radarı daha güçlü. Düzenli bir S-400 bataryasında mobil komuta merkezi, en az 8 fırlatıcı ve 32 füze bulunuyor. 400 km menzilli yeni 40N6 füzeleri ve çoklu hedef izleyebilen 96L6 radar ile hayalet denilen yakalanması zor hedefleri de izliyor.” dedi.

Alıcısı çok
Türkiye S-400 sistemi satın alması halinde Rus savunma sistemi kullanan ilk NATO üyesi olmayacak. Yunanistan geçtiğimiz yıllarda Girit Adası’nda Rus üretimi S-300 hava savunma sistemi konuşlandırmıştı. S-400 sistemleri şimdiye kadar Çin ile Hindistan’a satıldı. Ermenistan, İran, Suudi Arabistan, Vietnam, Cezayir, Mısır ve Kazakistan’ın aralarında bulunduğu bir çok ülke S-400 almak için Rusya ile görüşüyor.

16 Mart 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 16 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/s-400-lerde-son-duzluk–1048520-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.