Türkçe ve fende kızlar, matematikte erkek öğrenciler önde

Uluslararası ölçme ve değerlendirme sistemleri PISA VE TIMSS sonuçlarını inceleyen ERG’nin raporuna göre Türkiye’de, Türkçe ve fen bilimlerinde kız öğrenciler, matematik alanında ise erkek öğrenciler daha yüksek puanlara sahip. Uzmanlar öğrencinin evde ailesiyle kurduğu olumlu ilişkinin başarı için çok önemli olduğunu belirtiyor.

23 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ile Aydın Doğan Vakfı’nın (ADV) hazırladığı ‘PISA 2015 ve TIMSS 2015 ışığında Türkiye’de cinsiyete dayalı başarı farkı’ başlıklı çalışmaya göre Kız ve erkek öğrenciler arasında ciddi oranlarda başarı farkı bulunuyor. PISA 2015’ten çıkan sonuçlara göre Türkçe okuryazarlığında kız öğrencilerin ortalama puanı erkeklerden 28 puan fazla. Sadece lise öğrencileri değerlendirildiğinde kız öğrencilerin ortalaması erkeklerden yine 25 puan daha yüksek çıkıyor.

Birbirine yakın sonuçlar
Matematikte ise OECD ülkelerinde erkekler önde yer alırken Türkiye’de bu alanda iki cins arasında yakın puanlar gözleniyor. Türkiye’nin PISA 2015 sonuçlarına göre erkekler kızlardan yalnızca 5 puanlık yüksek performans gösterdi. Ortaokul öğrencileri çıkarıldığında fark erkeklerin lehine artarak 9 puana çıkıyor. Fen okuryazarlığında kız öğrenciler erkeklerin 7 puan önüne geçerken lise öğrencilerinde aradaki makas daralarak yine kız öğrenciler lehine 3 puanlık farka düşüyor.

8’inci sınıfta fark açılıyor
15 yaşındaki çocukların yaşam becerilerine odaklanan PISA’dan farklı olarak, öğretim programlarının içeriğine odaklanan soruların sorulduğu TIMSS’de ise matematik alanında , 4. sınıf düzeyinde erkekler kızların 2 puan, 8. sınıfta ise kızlar erkeklerin 6 puan önünde yer alıyor. Bu anlamda matematik dersinde kız ve erkeklerin benzer performans gösterdiği görülüyor. Fen bilimleri alanında ise 4. sınıfta kız ve erkeklerin başarı farkı sıfıra yakın. 8. sınıfta ise kızların ortalaması erkeklerden 19 puan daha yüksek.

Kızlar daha çok ödev yapıyor
Araştırmadan elde edilen verilere göre kız öğrenciler erkeklere göre ebeveynleriyle daha sık sohbet edip daha çok destek alıyor. 15 yaşındaki kızlar erkek yaşıtlarına kıyasla daha disiplinli ve güvenlikli okullarda öğrenim görüyor. Kız öğrenciler erkeklere göre daha yüksek başarı motivasyonuna sahipler ve okullarına karşı daha fazla aidiyet hissediyor. İki grupta devamsızlık yakın seyrederken kız öğrenciler düzenli olarak daha çok ödev yapıyor. Öte yandan, erkek öğrenciler matematikte, kız öğrenciler ise fen alanında daha fazla özgüvene sahip.

Aile ilgisi kritik
PISA’da, Türkiye’de yalnızca Batı Anadolu ve Doğu Karadeniz olmak üzere iki bölgede kız öğrenciler Türkçe, matematik ve fen okuryazarlıklarının tümünde erkek öğrencilerden daha düşük performans gösteriyor. Araştırmayı yapan uzmanlar ev ortamının akademik başarıya aracı olduğu ve anne-babayla düzenli olarak sohbet etmenin fen, matematik ve Türkçe okuryazarlıklarının tümünde hem kız hem erkek öğrenciler için kritik bir etmen olduğunu belirtiyor.

NOT: Haberin 23 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turkce-ve-fende-kizlar-matematikte-erkekler-1145459-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.