Türk üçgeni!

Türkiye Afrika ve Ortadoğu’daki hamleleriyle Kızıldeniz, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu’nda stratejik bir üçgen oluşturdu. TSK’nın Somali’de askeri eğitim vermesi ve Katar’a askeri birlik konuşlandırmasının ardından Kızıldeniz’in kapısı olan Sudan’ın Sevakin Adası da Türkiye’ye tahsis edildi.

27 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Afrika temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir’den Kızıldeniz kıyısında oldukça kötü halde olan Sevakin Adası’nın iyileştirilmesi için tahsis edilmesini istedi. El Beşir ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğine ‘tamam’ diyerek olumlu yanıt verdi. Sevakin Adası 94 yıl sonra Türkiye’ye tahsis edildi.

Afrika’ya açılan kapı
Basra Körfezi’nde yer alan Katar ve Hint Okyanusu kıyısındaki Somali’de askeri üs kuran TSK’nın ardından Sevakin adasıyla birlikte Kızıldeniz’i de içine alan bölgede stratejik bir Türk üçgeni oluştu. Kızıldeniz’in kapısı olarak bilinen Sevakin adası, Osmanlı’nın Kızıldeniz ve Hicaz’a denizden gelecek tehlikelere karşı güvenliği sağladığı noktaydı. Ticari ve ekonomik öneminden dolayı ‘Afrika’ya açılan kapı’ olarak tanımlanan Sevakin Adası, 1923’de imzalanan Lozan Antlaşması’yla İngiliz işgalindeki Mısır’a bırakıldı. Ada, 1956’da İngilizlere karşı bağımsızlığını kazanan Sudan’ın oldu. Adada 40 binden fazla Sudanlı yaşıyor.

Türkiye’nin desteğiyle yenileniyor
Türkiye, 2011’den beri adayı turizm sektörüne kazandırmak isteyen Sudan’ı destekliyor. TİKA, adada Hanefi ve Şafi camilerinin yer aldığı kompleksin restorasyonu ve çevre düzenlemesini tamamladı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1821’de inşa edilen ve gümrük işlemlerinin yapıldığı tarihi binayı da aslına uygun restore eden TİKA, binanın önüne ayrıca seyir iskelesi inşa etti. Kurum, Muhafaza Binası’nın yenileme çalışmalarına 2016’dan bu yana devam ediyor. Ada da sembolik olarak asker bulundurulması da ihtimal dahilinde gözüküyor.

150 Somalili subay mezun oldu
Somali’de geçtiğimiz Eylül’de açılan Türkiye tarafından yapılan Somali Harp Okulu, Astsubay Okulu ve Birlik Eğitim Merkezi açıldı. 200’den fazla Türk askerinin bulunduğu 4 km2’lik askeri üsse Anadolu Kışlası adı verildi. Başkent Mogadişu’daki eğitim kampında aynı anda 1.500 askere eğitim verilebiliyor. Türk askerleri Somali subay ve astsubayları El Kaide bağlantılı radikal terör örgütü El karşı mücadele edebilmeleri için eğitiyor. Önceki gün Somali Ulusal Ordusu’na mensup 150 subayın merkezin ilk mezunları oldu. Mezuniyet törenine katılan askerlere TSK için geliştirilen MPT-76 ve G3 piyade tüfeği ile askeri teçhizat verdiği görüldü. Türkiye’ye teşekkür eden Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo, askerlerden eğitimlerde öğrendiklerini El Şebab’a karşı kullanmalarını istedi.

Katar’daki üs tugay seviyesine ulaşacak
Türkiye öte yandan Katar’ın başkenti DOHA’da iki ülke arasındaki askeri işbirliğine yönelik TSK Kara Unsur Komutanlığı’nı kurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’den itibaren 3 bin askeri personele ulaşıp tugay boyutuna gelmesi planlanan üssü geçtiğimiz Kasım’da beraberindeki 9 bakan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ziyaret etti. İki ülke Ağustos’ta Katar’ın savunmasına yönelik ‘Demir Kalkanı’ tatbikatı yaptı. Türk birlikleri ve Katar Emirliği Kara Kuvvetleri arasındaki tatbikatta, sızma ve ihlal girişimlerini engelleme, hayati öneme sahip bölgelerde yeniden kontrolü sağlama, koordinasyon, planlama ve durum değerlendirme eğitimleri yapıldı. Katar’daki askeri üste askerler dışında Türkiye’den gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar da bulunuyor.

27 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 27 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-ucgeni–1129823-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.