Türk öğrenciler sınır dışı edilmeyecek

Rusya’dan iyi haber 
Rusya’da bir kaç gündür yurtları basılan ve ülkeden ayrılacaklarına dair taahhütname imzalatılan Türk öğrencilerle ilgili yaptırımlar kalktı. Rusya Eğitim Bakanı Livanov, “Tüm üniversitelere Türk öğrencilerini korumaları için talimat verdik” dedi. Mezuniyetine 3 ay kalan Türk öğrenciler ise karar üzerine mutluluktan havalara uçtu.

1 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
1 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Günlerdir devam eden Rusya krizinde ilk iyi haber geldi. Rusya baskı altına alınan ve sınır dışı edilmesine karar verilen öğrencilere karşı uygulanacak yaptırımlardan vazgeçti. Rusya Eğitim Bakanı Dimitri Livanov, Rusya’da eğitim gören Türk vatandaşı öğrencilerin yaşananlardan etkilenmemesi için ek önlemler aldıklarını açıkladı.

“Türk öğrenciler koruma altında”
Rus haber Ajansı Ria Novosti’ye açıklama yapan Bakan Livanov, “Bizde eğitim gören Türk vatandaşı öğrencilere yönelik hiçbir kısıtlama söz konusu değil. Aksine tüm üniversitelerimize tebligatlar göndererek, Türk öğrencilerin koruma altına alınması talimatı verdik” dedi. Rusya’da yaklaşık bin kadar Türk öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Livanov, Türkiye’de eğitim gören Rus öğrenci sayısının ise yüzü geçmediğini belirtti.

Sınır dışı kararı iptal
Yapılan açıklama ve talimat ise 3-4 gündür büyük baskı altında kalan Türk öğrencilerin hayatını bir anda değiştirdi. Voronezh’de 2-7 Aralık tarihleri arasında Rusya’dan ayrılacaklarına dair taahhütname imzalattırılan 50 Türk öğrenciye ise üniversite yönetimi yaptırımların kaldırıldığını açıkladı. Voronezh’de okuyan ve mezuniyetlerine 3.5 ay kalan Türk öğrenciler karanı ardından çok mutlu olduklarını açıkladı.

“Politik polemiğe girmeyin”
Voronezh’de okuyan Türk öğrencilerden VATAN’ın ulaştığı K.S. gün içinde yaşananları şöyle anlattı. “Sabah saatlerinde Saratov ve Moskova’ya yaklaşık 210 km uzaklıktaki Vladimir şehrinde bulunan Vladimir Devlet Üniversitesi’ndeki öğrencilerden de 10 Aralık’a kadar Rusya’yı terk etmeleri istendiğini duyduk. Ancak sonra Eğitim Bakanı’nın açıklaması hepimizi şaşırttı. Öğle saatlerinde okul yönetimi tarafından çağrıldık; ‘gönderilme kararınız iptal olmuştur’ dendi. Üniversite yönetimi bizlere, ‘güzel bir şekilde okuyup kimse ile politik polemiğe girmemeye çalışın’ dedi.

“Diplomayı anneme götüreceğim”
Zor günler geçirdiklerini belirten K.S. yaşadığı mutluluğu şöyle anlattı: “50 saatten fazladır uyumuyorduk. Kahve ve sigara dışında kursağımızdan bir şey geçmedi. Hepimizin üstünde büyük baskı ve stres vardı. Eğer sınır dışı edilseydik 4-5 yıllık çabalarımız, emeklerimiz heba olacak ve hayatımız kararacaktı. Rusya Eğitim Bakanlığı’na çok teşekkür ediyoruz. Artık hepimizin tek çabası mezun olmak. Bu diplomayı söz verdiğim gibi anneme götürmem gerekiyor. Bunu da başaracağım inşallah.”

1 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
1 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 1 Aralık 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-ogrencilere-sinir-disi-yok-889915-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.