Türk mısırında GDO yok

Ankara Üniversitesi’nde iki yıl süren araştırmanın sonucunda Türk mısırı aklandı. Saygın bilim dergisi Food and Nutrition Sciences’da yayınlanan araştırmaya göre Türk mısırında GDO kalıntısına rastlanmazken, limitlerin üstünde kanserojen aflatoksin içeren mısır oranı yüzde 1’in altında çıktı.

8 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
8 Nisan 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Nevzat Artık liderliğinde yapılan ve iki yıl süren ‘Türkiye’de Üretilen Mısırlarda Aflatoksin ve GDO Analizi’ başlıklı araştırmada, Türkiye’de yetiştirilen mısırın kalitesi incelenerek ülkemiz tarımı ile ilgili söylentilere cevap arandı. Araştırma kapsamında Türkiye çapında birbiri ile komşu olmayan farklı il ve bölgelerde yüzlerce tarladan toplanan mısır örnekleri, aflatoksin ve GDO açısından incelendi.

Aflatoksin düştü, GDO bulunmadı
Yapılan araştırmada Türkiye’de en fazla mısır yetiştirilen 22 ilin, birbirine komşu olmayan tarlalarından iki hasat döneminde alınan örnekler laboratuarda analiz edildi. Analizlerde 2013 yılında 538 tarladan alınan numunelerin 38’inin (yüzde 7,06) limitlerin üzerinde aflatoksin içerdiği belirlenirken, bunların 17’sinin birinci, 21’inin ise ikinci hasat döneminde toplanan numuneler olduğu gözlendi. Takip eden 2014’de ise limitlerin üzerinde aflatoksin görülen numune sayısı sadece 2 oldu. Böylece aflatoksinli mısır oranı yüzde 1’in altına düştü. İki yıl boyunca alınan tüm numunelerde yapılan yüksek hassasiyete sahip GDO analizlerinde ise hiçbir numunede GDO kalıntısına rastlanmadı.

“İyi tarımın etkisi”
Prestijli bilimsel dergi Food and Nutrition Sciences’ın (Gıda ve Beslenme Bilimleri) ‘Gıda Güvenliği ve Halk Sağlığı’ özel sayısında yayınlanan araştırmayı değerlendiren Prof. Dr. Nevzat Artık, “Bu düşüşte iyi giden mevsim koşullarının yanı sıra sektör kuruluşlarının mısır yetiştiricilerini bilinçlendirme yönündeki çabaları ve iyi tarım uygulamalarının büyük etkisi var” dedi. Prof. Artık, “İki yılda da alınan numunelerde GDO izine rastlanmamasını ülkemizdeki biyogüvenlik uygulamalarının etkinliği sağlıyor. Bu sonuç, Türkiye’de GDO’lu mısır yetiştirildiği ve gıdalarda kullanıldığı konusundaki iddialara da, ‘bilime dayalı bir cevap’ olmuştur” diye konuştu.

Türk mısırı güvenilir
Türkiye’de yürürlükte olan Biyogüvenlik Kanunu, GDO ürünlerin üretilmesine ve gıdalarda GDO bileşenlerin kullanılmasına izin vermiyor. Yapılan çalışma ile Türkiye’de yetiştirilerek gıdalarda kullanılan mısıra güvenilebileceği ortaya konuldu. Prof. Dr. Nevzat Artık liderliğinde yürütülen çalışmanın devamı olarak 2015 ve takiben yeni hasat döneminde de numuneler alınarak aynı analizler yapılacak.

NOT: Haberin 6 Nisan 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-misirinda-gdo-yok-932752-yasam/), yapılan araştırmanın Food and Nutrition Sciences’da yayınlanan İngilizce hali ise buradan (http://www.scirp.org/Journal/PaperInformation.aspx?PaperID=63950) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.