Türk mayın avcıları NATO tatbikatında şov yaptı

NATO’nun deniz mayınlarına karşı yaptığı ‘Dynamic Move 2018’ tatbikatına katılmak için giden Türk denizciler göz doldurdu.

14 Eylül 2018 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

NATO Denizcilik Komutanlığı tarafından deniz mayınlarına karşı alınacak önlemler için yapılan ‘Dynamic Move 18’ tatbikatına katılan TCG Erdemli (M-264) Gemisi personeli tatbikatta yaptıkları başarılı çalışmalarla alkış topladı.

15 ülke katılıyor
Türkiye ile birlikte tatbikata Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Almanya, Yunanistan, İtalya, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İngiltere ve ABD olmak üzere 15 müttefik ülkenin askerleri katıldı. Tatbikatın ilk ayağı Belçika’nın Oostende şehrinde bulunan Ecole de Guerre des Mines’de (Deniz Mayınları Harp Okulu) bilgisayar destekli simülasyonlarla gerçekleştirildi.

Mayına karşı önlem
Tatbikatın İtalya’nın Akdeniz kıyısındaki La Spezia kenti açıklarında gerçekleştirilen ikinci kısmında ise mayınlara karşı alınacak önlemler üzerinde çalışıldı. Ayrıca mayına karşı yapılacak tüm operasyonları yürütmek için Uluslararası Görev Grubu (SNMCMG2) komuta personeli ile askeri personelin yeteneklerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapıldı.

NOT: Haberin 14 Eylül 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-mayincilari-nato-da-sov-yapti-1199722-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.