Türk ekipten ilk mucize

Türkiye Nepal’de yaraları sarıyor!
Nepal’i yıkan 7.8’lik depremin ardından başkent Katmandu’ya giden Türk ekiplerinden GEA, bir depremzedeyi kurtardı. GEA ekibi depremden yaklaşık 30 saat sonra, 22 yaşındaki Bikram Chepang’ı enkazdan canlı çıkardı. AFAD Ekibi de Yuda Kavac Vatalyon bölgesinde bir Nepal vatandaşını enkaz altından sağ çıkardı.

27 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
28 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Nepal’i vuran 7.8’lik depremin ardından tüm dünya gibi Türkiye’den de arama-kurtarma ve sağlık ekipleri afet bölgesine koştu. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) koordinasyonundaki ekipler önceki günden itibaren Nepal’in başkenti Katmandu’ya ulaşarak enkazlarda arama-kurtarma çalışmalarına başladı. Nepal’de toplamda yaklaşık 90 kişilik Türk arama ve kurtarma personeli çalışıyor. Deprem Bölgesi’nde 26 kişilik AFAD İstanbul Arama ve Kurtarma Birliği, 13 kişilik GEA, 10 kişilik UMKE, 16 kişilik İHH, 3 kişilik Yeryüzü Doktorları, 20 kişilik AKUT ve 12 kişilik Asya Arama Kurtarma ekibi görev yapıyor. Kızılay ise bölgedeki ekiplerine ek olarak İstanbul’dan 4 kişilik bir ekip gönderdi.

30 saat sonra Türkler kurtardı
Katmandu’ya ulaşan Türk ekiplerinden ilk sevindirici haber ise takım lideri Cem Behar yönetimindeki GEA’dan geldi. Havalimanındayken 6.7’lik büyük artçı depremi yaşayan GEA ekibi Nepal Ordusu tarafından büyük yıkım yaşayan bölgelerden Sitapalia’ya götürüldü. GEA ekibi bölgede ilk gün 11 enkazda arama çalışması gerçekleştirdi. Arama çalışmalarının ardından dinlenen ekip kazazede ihbarı üzerine alarm durumuna geçti. Önceki gece saat 21.30’da enkaz altındaki Nepalli depremzede ile ilk temas sağlandı. Depremzedenin yeri tespit edildikten sonra başlayan ve 6 saat süren kurtarma operasyonu sonunda saat sabah 03.00’de, depremden yaklaşık 30 saat sonra 22 yaşındaki Bikram Chepang enkazdan canlı olarak kurtarıldı.

AFAD bir kişiyi sağ çıkardı
Bölgeye ulaşan ilk arama kurtarma ekiplerinden biri olan AFAD ekibi, enkazdaki çalışmalarını başkent Katmandu yakınlarında bulunan Pukhulachhi’de yoğunlaştırdı. AFAD koordinasyonundaki ekipler de, dün Yuda Kavac Vatalyon bölgesinde bir Nepal vatandaşını enkaz altından sağ çıkardı. Pukhulachhi’deki bir enkaza giren AFAD ekibi 3 kişinin cansız bedenine ulaştı. Kızılay ilk etapta, bin battaniye ve 320 gıda kolisinden oluşan yardım malzemesini afet bölgesine ulaştırdı.

“Hastaneler hasarlı, acil gıda lazım”
Bölgeye ulaşan diğer bir Türk ekibi olan İHH Acil Yardım Ekibi’nde ise ikisi AID’e (Uluslararası Doktorlar Birliği) bağlı doktor olmak üzere 16 kişi bulunuyor. İHH Acil Yardım Ekibi’nden Ekrem Es son durumu şöyle anlattı: “Depremin merkez üssü Pokhara şehrine ulaşmaya çalışıyoruz. Enkazların altında hala insanlar var. Yol üstünde gördüğümüz enkazların altında arama kurtarma faaliyetlerinde bulunuyoruz. Burada çok ciddi barınak, gıda ve temizlik malzemelerine ihtiyaç var. Hastanelerin bir çoğu hasar görmüş durumda. İnsanlar dışarıda kurulan derme çatma çadırlarda tedavi görüyor. Ekibimizdeki doktorlar da imkanları dahilinde müdahalede bulunuyor.”

Sahra hastanesi kuruldu
Sağlık Bakanlığı’na bağlı UMKE (Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü) ise bölgeye toplam 10 kişiden oluşan iki tim gönderdi. UMKE ekibi ilk etapta Katmandu’da kurdukları 10 kişilik sahra hastanesinde acil müdahale, ilk yardım ve halk sağlığı destek çalışmalarına başladı. 10 kişiden oluşan ekiple bölgede deprem sonrasında tüm iletişim altyapısı çökmüş olduğu için özel yazılımı bulunan SAKOM sistemiyle haberleşiliyor. UMKE timlerinde 1 göğüs cerrahı, 1 genel cerrah, 2 acil tıp uzmanı, 1 anestezi teknisyeni ile hemşire ve sağlık memurları bulunuyor. UMKE yetkilileri ihtiyaç halinde 50 yataklı sahra hastanesi kurmak için tıbbi donanım ve yeterli sayıda gönüllünün hazır beklediğini açıkladı.

AKUT helikopterle sevk edilecek
Dün sabah 05.30’da Katmandu’ya ulaşan 3’ü doktor, 17’si arama-kurtarma üyesi olan 20 kişilik AKUT ekibi, BM’ye bağlı çalışan INSARAG (Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu) kampına yerleşti. BM yetkilileriyle bir toplantı yapan AKUT ekibi yollar kapalı olduğu için araçla gidilemeyen bölgelere gidecek. AKUT Denetleme Kurulu Üyesi Mahmut Çelik, “Yetkililerin ekibimizi depremzedelere ulaşabileceğimiz kritik yerlere helikopterle sevk etmesini bekliyoruz’ dedi.

27 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
28 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 28 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-ekipten-ilk-mucize–784757-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.