Türk ekip Nepal’de yaraları sarıyor

Nepal’i yıkan depremde iki depremzedeyi sağ kurtaran GEA Arama Kurtarma ekibi, ikinci depremle yaşamın daha da zorlaştığı ülkeye yaraları sarmaya gitti. GEA Ekibi insani ve medikal yardım için çalışmaya başladı.

17 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
17 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Nepal’de, 8 bin kişinin yaşamını yitirdiği 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından dün Everest Dağı yakınında meydana gelen 7,3 ölçekli depremde ölenlerin sayısı 110’u aştı. Deprem bölgesinde enkaz altında kalan iki kazazedeyi canlı olarak çıkardığı için büyük takdir toplayan GEA Arama Kurtarma Ekibi dün tekrar Nepal’e gitti.

Tek branda altında 10 kişi
Dün sabah THY’nin TK 726 sefer sayılı uçağıyla Nepal’e ulaşan 6 kişilik GEA ekibim bölgede yaşanan ikinci deprem nedeniyle insani ve medikal yardım için bölgeye gitme kararı aldı. Ekipte iki doktor ve bir acil tıp teknisyeni dışında eğitimli arama kurtarma personeli de bulunuyor. Yetimhanelerde ve dağ köylerinde çalışmalar yapmaya başlayan GEA ekibi bölgede insanları ve özellikle çocukların zor şartlar altında yaşamaya devam ettiğini, bir branda muşambanın altında 10 kişinin yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirtiyor. VATAN’ın ulaştığı ekip üyeleri son yaşanan deprem sonrasında ortaya çıkan travmalar nedeniyle halkın sokaklarda yaşadığını belirtiyor.

‘Hayalet kent’ Katmandu!
Dağlık bölgeler kadar olmasa bile hasar gören başkent Katmandu’nin ise ‘hayalet kente’ döndüğü bildiriliyor. Kentte 7.3’lük sarsıntının ardından tüm iş yerlerinin kepenkleri kapalı olduğu halkın tek tük açık olan dükkanlardan ihtiyaçlarını güçlükle karşılayabildiği söyleniyor. Katmandu’da özellikle Batılı turistlerin konakladığı ve alışveriş yaptığı turistik Tamil bölgesinde de dükkanlar iki gündür açılmazken ve insanların büyük çoğunluğu ya açık havada ya da uluslararası yardım kuruluşlarının kurduğu çadır kamplarda kalıyor. Nepal’de yaşanan iki depremin ardından okullar tatil edilirken hükümet hizmetlerine devam edebilmek için geçici çadırlar kurdu. Bazı yerel ve genel hizmetler kurulan bu çadırlarda veriliyor.

NOT: Haberin 17 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-ekip-yaralari-sariyor-791664-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.