TSK’ya altıncı ‘Uçan Kale’ geldi

İlk F-35 tesliminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na önemli bir teslimat daha yapıldı. SSM’nin yürüttüğü proje kapsamında ‘uçan kale’ olarak anılan altıncı A400M uçağı, üretildiği İspanya’daki testlerinin ardından Türkiye’ye getirildi.

23 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın nakliye görevlerini yerine getirmek için dahil olduğu ‘uçan kale’ olarak anılan A400M projesi kapsamında 6’ıncı. uçağını teslim aldı. İspanya’nın Sevilla kentinde üretimi yapılan uçak, kabul ve test faaliyetlerinin ardından Türk pilotlar tarafından getirildi. Yeni ‘uçan kale’ Kayseri Erkilet 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’na konuşlandırıldı.

10 uçak olacak
Airbus’ın tesislerinde üretilen &’ıncı uçak daha önce Hava Kuvvetleri envanterine alınmış olan diğer 5 uçağa göre daha üst konfigürasyonda olduğu bildirildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın yürüttüğü A400M uçağı projesinde Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ile birlikte 6 katılımcı ülkeden biri olan Türkiye, toplamda 10 adet A400M uçağına sahip olacak.

37 ton taşıyor
Dört turboprop motorlu Airbus A400M Atlas’tan 10 adet sipariş eden Türkiye, 2020’ye kadar 10 uçağın tamamını almış olacak. Maksimum kalkış ağırlığı 140 ton olan A400M Atlas, 116 tam teçhizatlı asker, 66 sedye ve 25 sıhhi eleman taşıyabiliyor. Azami 37 bin kg yük taşıma kapasitesine sahip olan uçak, kargo, askeri sevkiyat, tıbbı tahliye, elektronik gözetleme ve havada yakıt ikmali gibi bir çok zorlu görevde kullanılıyor. A400M Atlas’lar sayesinde tank ve helikopter gibi savaş araçları rahatlıkla istenilen noktalara taşınıyor. Yüksüz menzili 9 bin 300 km olan uçak, 20 ton yükle yaklaşık 7 bin, 30 ton yükle ise 4 bin 800 km’ye kadar uçabiliyor.

Üretimde TUSAŞ da var
TUSAŞ, katılımcı ülkelerin havacılık endüstrileri ile birlikte uçağın tasarım ve üretiminde ülkelerin aldığı uçak miktarı oranında sorumluluk üstleniyor. A400M Uçağı’nın Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş kontrol yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenlerinin (Spoiler) tasarım ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştiriliyor. A400M uçağında AMSL firmasının alt yüklenicisi olan Euro Prop International (EPI) konsorsiyumu (Rolls-Royce, MTU, Snecma and ITP) tarafından tasarlanmış özgün turboprop bir motor olan TP400 motoru kullanılıyor. Motor konusunda EPI’nin alt yüklenicileri arasında TEI de yer alıyor.

NOT: Haberin 23 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/altinci-ucan-kale-geldi-1177012-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.