Tesadüfen suikast!

Bingöl’de teslim olan Mordem kod adlı terörist D.D., Bingöl İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e düzenlenen iki üst düzey polisin şehit olduğu suikasti, Rodi kod adlı Sonuç Gürdeğir ve Rizgar kod adlı Beşir Tasalı’nın yaptığını anlattı. D.D., suikastin planları dışında keşif yapan teröristlerle, Ürker ve beraberindeki polislerin karşılaşmaları üzerine gerçekleştiğini söyledi.

17 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
20 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e 9 Ekim 2014’te düzenlenen suikaste ait dosyaya giren Mordem kod adlı PKK’lının itirafı saldırının perde arkasını gün yüzüne çıkardı. Saldırıda Atalay Ürker ağır yaralanırken, koruması Uğur Atlı da yaralanmış, Bingöl Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve Komiser Hüseyin Hatipoğlu olay yerinde şehit olmuştu. Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın yeni duruşması 23 Haziran’da yapılacak. Dosyaya yeni giren bu kritik ifade olayın karanlıkta kalan bir çok yanını aydınlatıyor.

“Suikast emrini Çekdar Amed verdi”
Bingöl Yayladere’de 25 Mayıs’ta jandarmaya teslim olan Mordem kod adlı D. D. adlı PKK’lı, Emniyet Müdürü Ürker’e yönelik suikastin Bingöl Farhan Gücü’ne bağlı Rodi Çevlik kod adlı Sonuç Gürdeğir ve Rizgar Çevlik kod adlı Beşti Tasalı isimli PKK mensupları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. D.D. ifadesinde “Bingöl’de eylem talimatını Çekdar Amed kod adlı Ahmet Talva verdi. Olaydan bir gün önce 8 Ekim 2014’de Direj kod adlı çobanlık yapan R.A., Rodi kod adlı Sonuç Gürdeğir ve Berhudan-Jiyan kod adlı Ergin Tosun Bingöl şehir merkezinde kamu kuruluşları, polis ve jandarma noktalarında eylem için keşif yaptı” dedi.

“Araçtan ve dışardan çapraz ateş açtılar”
D.D.’nin ifadesine göre, teröristler ilk keşifin ardından Bingöl-Alıncık yolunda gasp edilen bir araçla tekrar şehir merkezine keşif yapmak için geldi: “Ertesi gün Rodi, Rizgar ve Karker kod adlı Agit Barınç ile örgütün yerel yönetiminde sorumlu bir şahıs ile şehir merkezine eylem amaçlı keşif için geldiler. Bu sırada adını bilmediğim yerel yönetimde görevli şahıs ‘İşte Bingöl Emniyet Müdürü bu şahıs, yanındakilerde polisleri’ dedi. (Emniyet Müdürü Ürker ve yanındaki polisler bu sırada şehirde yapılan eylemlerde yakılan ve zarar gören iş yerlerini inceliyordu) Emniyet Müdürü Atalay Ürker ve polisler teröristlerin yanından geçti. Geri dönerek yolun kenarına aracı park ettikten sonra Rodi kod adlı Sonuç Gürdeğir araçtan inerek, Rızgar kod adlı Beşir Tasalı ise aracın içinden Emniyet Müdürü Ürker ve yanındaki polislere uzun namlulu silahlarla ateş ettiler.”

“Ormanlık alanda saklandılar”
Mordem kod adlı D.D. ifadesinde, “Eylem sonrası Alıncık (Dügernan) köyüne gelen Rızgar, Rodi ve Karker kod adlı teröristler ile yerel yönetimdeki şahıs, Ortaköy yakınlarındaki ormanlık alana geçtiler. 1-2 gün sonra bu üç kişiyi yine R.A. (çoban) kendisine ait araçla Ortaçanak bölgesine bizim yanımıza getirdi. Yerel yönetimdeki diğer şahsın Bingöl şehir merkezine nasıl döndüğünü bilmiyorum” dedi.

Başına 600 bin lira ödül kondu
D.D.’nin ifadesinde suikastin talimatını verdiğini söylediği Çekdar Amed kod adlı Ahmet Talva, emniyet birimlerinin yakından tanıdığı bir terörist. 1969 Diyarbakır doğumlu olan Ahmet Talva, PKK’nın Türkiye ‘Orta Saha Bölgesi’ sorumlusu olarak biliniyor. Talva, 2012’de Diyarbakır, Lice’de Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Ercan Kurt’un şehit edilmesi dâhil köy korucusu, polis ve askerlerden oluşan 63 kişinin öldürülmesini planlamaktan sorumlu tutuluyor. Başına 600 bin lira ödül konulan Talva, en çok arananların bulunduğu grupta turuncu listede yer alıyordu. Bir süre Kobani’ye geçen Ahmet Talva, Kasım 2015’te IŞİD tarafından atılan havan topuyla ağır yaralandı. Kamışlı’da tedavi edilen Talva, daha sonra tekrar sınırı geçerek tekrar Türkiye’ye girdi. Ahmed Talva, TSK’nın Lice kırsalına düzenlediği hava operasyonunda 2 Mayıs 2016’da aralarında Ekrem Güney’inde bulunduğu beraberindeki 5 teröristle beraber ölü olarak ele geçirildi.

Suikastçi de öldürüldü
Mordem kod adlı D.D.’nin ifadesindeki suikastçilerden biri olan Rizgar Çevlik kod adlı Beşti Tasalı, 14 Mart 2016’da yapılan bir operasyonda ölü olarak ele geçirildi. PKK’lı Beşti Tasalı, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Fırat Mahallesi’nde bulunan bir apartman dairesine alınan ihbar sonucu polisin yaptığı operasyonda öldürüldü. Tasalı’nın Bingöl’de ikamet eden ailesi olayın ardından Diyarbakır’a gelerek cenazesini teşhis etti.

20 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
20 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 20 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tesadufen-suikast–958050-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.