Süryani okulunun son 10 saati!

86 yıl sonra açılan ilk Süryani okulu olan Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu hala MEB’ten onay alamadı. Bugün 18:00’e kadar MEB’ten onay gelmezse küçük çocukların alışması için pazartesi günü bir haftalığına açılan okul kapanacak.

19 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi 4. sayfa
19 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

86 yıl sonra açılan ilk Süryani okulu olan Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu hala Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) onay alamadı. Bugün 18:00’e kadar onay gelmezse pazartesi günü minik öğrencilerin alışması için 1 haftalığına açılan okul kapanacak. Yeşilköy’de açılan Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu ön kayıtla 25 öğrenci aldı. Okulu daha önce MEB müfettişleri inceleyerek onay verdi. Onay raporu ise MEB Özel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne gitti. Ancak aradan haftalar geçmesine rağmen Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nden okulun açılabilmesi için beklenen onay gelmedi.

 

“Çocukları eve yollayacağız”
Okulun sorumlusu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal, VATAN’a şöyle konuştu: “Okulumuzun bütün fiziki eksikliklerini, araç gereç ve materyalini hazırladık ama resmen açamadık. Çünkü MEB’ten okulu açabileceğimize dair onay gelmedi. Şu anda 60 kontenjan için 25 çocuk ön kayıt yaptırdı. Okul açılmadığı için insanlarımız kayıt yaptıramıyor. Pazartesi günü çocukların okulu tanıması ve öğretmenlerle diyalogları için 1 haftalık bir oryantasyon eğitimi başlattık. Eğer yarın (bugün) mesai saati bitimine kadar onay gelirse Pazartesi okulu resmi olarak açacağız. Onay gelmezse okulu kapatıp çocukları evlerine yollayacağız” dedi.

 

“Müfettiş olur verdi”
Müfettişlerin okulu incelediğini belirten Gürdal, “Yaklaşık 2 haftadır MEB’ten onay çıktı, çıkacak diye bekliyoruz. Davamız sonuçlanalı 1 yıldan fazla oldu. Okul binasını tepeden tırnağa yeniledik. Her şey MEB’in isteklerine uygun ve hızlı olsun diye bir otel firmasıyla okulu hazırladık. MEB müfettişleri okulu, müfredatı ve materyalleri inceledi. Müfettiş tamamdır diyerek onay verdi ve dosyayı MEB’e gönderdi. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Okullar Daire Başkanlığı’nın onayı ise hala gelmedi. Bakanlıktan onayın çıkacağına dair umut veriyorlar. Ancak neden bu kadar uzadı çözemiyoruz” diye konuştu.

 

“12 kişi çalışıyor”
Kenan Gürdal okulda 12 kişinin çalıştığını belirtti: “Okulu açamadığımız için eğitim bedeli alıp resmi kayıt yapamıyoruz. Okulda 1 genel koordinatör, 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 6 öğretmen ve 3 görevli olmak üzere 12 kişi çalışıyor. Okula 30 ile 60 ay arasındaki çocukları alıyoruz. Çocuklarımızın dünyanın en eski dili olan Süryanice-Aramice’yi unutmaması, göz aşinalığı ve kulak dolgunluğu olması için Süryanice harfler, ve sayıların bulunduğu materyaller oluşturduk. Bu materyallerin hepsini Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sait Toprak özel olarak hazırladı. Çok iyi Süryanice bilen iki öğretmenimiz var. Eğitimimiz tamamen MEB’in müfredatında gerçekleşecek. Buna ilaveten çocuklara Süryanice ve İngilizce öğreteceğiz.”

 

Davayı kazandılar
Mardin’de bulunan son Süryani eğitim kurumu Kırklar Kilisesi Okulu 1928’te kapandı. Süryani Cemaati 1950’lerde okul açmak istedi ama izin alamadı. Geçtiğimiz yıl okul açmak isteyen Süryanilere MEB, ‘azınlık değilsiniz açamazsınız’ diye cevap verdi. Bunun üzerine açılan davada Ankara 13. İdare Mahkemesi, Lozan Antlaşması’na göre Türkiye’de yaşayan tüm gayrim azınlık olduğuna ve okul açabileceğine hükmetti. MEB ise kararı temyize götürmeyerek ilk Süryani okulu için yolu açtı.

 

Not: Haberin 19 Eylül 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan halini buradan (http://www.gazetevatan.com/suryani-okulunun-son-10-saati–679142-gundem/) okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.