Süryani okulu açık kalacak!

MEB’ten açılış onayı bekleyen Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu’na gerekli onay çıktı sadece müfredat onayı bekleniyor. Okul sorumlusu Kenan Gürdal, “Okulumuzda eğitim sürecek” dedi.

Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu öğrencileri
Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu öğrencileri


İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) onay gelmediği için sorun yaşayan Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu eğitime devam edecek. 86 yıllık aradan sonra açılan ilk Süryani okulu olan Yeşilköy’deki okulun MEB’teki dosyasının onay sürecinde olduğu öğrenildi. Okulun açılması için gereken prosedürün tamamlanmasıyla ilgili bir sorun olmadığı, okulun eğitim verebilmesi için gereken onayın mutlaka çıkacağı MEB yetkilileri tarafından Süryani Kadim Meryemana Vakfı yöneticilerine ifade edildi. Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu için gereken onayın bürokratik işlemler nedeniyle uzadığı belirtildi.

 

“Onay çıktı”
Süryani Kadim Meryemana Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal, “Okulumuzda eğitim ve öğretim için gerekli onaylar MEB tarafından verildi. Sadece müfredat için onay bekliyoruz. MEB yetkilileri okulumuzun onayla ilgili hiç bir sıkıntısı bulunmadığını belirttiler. Bakanlık okulumuz için oldukça yapıcı bir çalışma yapıyor. Onay süreci bürokratik işlemler nedeniyle bir süre uzamış. Artık okulun kapanması diye bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

Kenan Gürdal ve öğretmenler
Kenan Gürdal ve öğretmenler

“Eğitimi devam ettireceğiz”
VATAN’a konuşan Kenan Gürdal, “Gereken onay gelene kadar ön kayıt ve tanıtım yapacağız. Ayrıca onay gelene kadar şimdilik okula ön kayıt yaptıran 25 öğrencinin oryantasyon eğitimini devam ettireceğiz. Onayın gelmesiyle birlikte resmi açılışımızı yapacağız. Böylece 86 yıl sonra hem Türkiye hem de Süryani cemaati için çok önemli bir olaya tanıklık etmiş olacak. Çocuklarımız buradan başlayarak dünya üzerindeki konuşulan en eski dillerden biri olan Süryanice’yi (Aramice) unutmayacak” dedi.

20 Eylül 2014 - Vatan Gazetesi 4. sayfa
20 Eylül 2014 – Vatan Gazetesi 4. sayfa

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.