“Stent ömrü uzatmıyor”

ABD, İngiltere ve Kanada’da 15 yıl sürdürülen araştırmada kalp damarlarına yerleştirilen stentlerin kalp krizi riskini azaltmadığı ve yaşama süresini uzatmadığı belirlendi. Araştırmacılar kalp damarlarına konulan stentlerin en az yarısının boşuna takıldığını belirtiyor.

11 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
11 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD, İngiltere ve Kanada’da yürütülen CURAGE olan çalışmaya katılan 1.211 kişi rastgele iki gruba ayırıldı. Bir gruba kalp hastalığını tedavi etmek ve kalp ağrısını ortadan kaldırmak için stent takılıp ilaç tedavisi, diğer gruba ise sadece ilaç tedavisi uygulandı. 15 yıl süren takipte 561 hasta hayatını kaybetti. Ölenlerin 284’ü stent takılan, 277’si ise ilaç tedavisi verilen grupta yer alıyordu. İstatistiki olarak iki grup arasında bir fark bulunamadı.

İlaç tedavisi ve hayat tarzı düzenlemesi
Araştırmacılardan Prof. Dr. William Boden, “Stent kalp krizi riskinizi azaltır ve ömrünüzü uzatır şeklindeki mesaj yanlış bir yönlendirme. Kalp krizi geçiren hastalara ilk birkaç saat içinde stent konması hayat kurtarıcıdır ama stabil kalp hastalığı olanlarda göğüs ağrıları olsa bile kalp krizi ve ölümleri önlemenin en iyi yolu ilaç tedavisi ile hayat tarzı düzenlemesidir” diyor.

“Stentlerin yarısı boşuna takılıyor”
Prof. Dr. Boden’in kalp hastaları için önerileri şöyle: “İlaç tedavisinde tansiyon ve kolesterol düşürücü ilaçlar ve pıhtılaşmayı önlemek için de aspirin kullanılır. Sağlıklı hayat tarzının başlıca unsurları ise sigaranın bırakılması, düzenli egzersizle fazla kiloların verilmesi ve sağlıklı bir beslenme düzenidir. ABD’de yılda 1 milyon stent takılıyor ve bunların yarısı stabil kalp hastalığı olanlara uygulanıyor.”

11 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
11 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 11 Ocak 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-stent-omru-uzatmiyor-iddiasi-903586-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.