“Son sürat giderek insanları biçti”

Nice’teki dehşetin en yakın tanığı Şule Bucak, “Kamyon son sürat insanları biçti. Üstü örtülü cesetler sabaha kadar caddede kaldı. Yakınlarını kaybeden yaralılar hastaneye gitmeyerek ölülerini bekliyordu. Saldırıda hayatını kaybeden abimin arkadaşı bir çiftin 12 ve 14 yaşındaki kızları kayıp. Her yerde arıyoruz” dedi.

16 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
16 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Nice’te 84 kişinin hayatını kaybettiği saldırının en yakın tanıklarından biri olayın yaşandığı Promenade des Anglais Caddesi’nde abisinin evine tatile giden CHP Eski Genel Sekreter Yardımcısı Şule Bucak oldu. Bucak kamyonlu dehşeti saniye saniye izledi. Saldırıdan bir gün önce eşiyle Nice’e gelen Şule Bucak, dehşeti VATAN’a anlattı. İte Şule Bucak’ın ağzından Nice izlenimleri.

“İnsanları biçerek ilerliyordu”
“Saat 22.00 gibi 14 Temmuz Bastille Günü kutlamaları başlamıştı. Biz Türkiye’den bir gün önce Nice’e abimin evine geldik. Bayram kutlaması için kordona çıkalım dediler. Bende, ‘çok kalabalık yarın gezeriz, balkondan izleyelim’ dedim ve evde kaldık. Belki de bu sayede hayatımız kurtuldu. Havai fişek gösterisini izliyorduk. Karşımdaki abimin eşi birden, “Şule kamyon biçerek geliyor’ diye bağırmaya başladı. Bende o anda kamyonu durdurmak isteyen sivil polislerin açtığı silah seslerini duydum. Kamyonu gördüğümüzde şok olduk. İnsanları biçerek son sürat ilerliyordu. Gözlerimize inanamadık.”

“Kaçanlar plaja sığındı”
“Bütün insanlar yerde yatıyordu. Korkunç bir görüntüydü. Büyük panik, çığlıklar, ağlayanlar, feryat edenler ve haykırışlar vardı. Böyle bir gece daha yaşamadık. Saldırıdan kaçan insanların büyük kısmı plaja yöneldi. Plaja kaçan insanlara yardımcı olabilmek için hemen evde bulunan yiyecek ve suları plaja götürdük. Polisler tüm ihtiyacın karşılandığını ve güvenliğimiz için hemen eve dönmemiz gerektiğini belirterek, “Dışarıda ne kadar az insan olursa o kadar iyi” dedi. Polis sokağa çıkan herkesi evlerine geri gönderdi.”

“Cesetler sabaha kadar cadde kaldı”
“Üstü örtülü bir şekilde yerde bulunan cesetler sabah saat 06.00’ya kadar caddede kaldı. Ambulanslar gece boyu öncelikle yaralıları hastanelere taşıdı. Gelen adli tıp ekiplerinin incelemelerinin ardından cesetler kaldırıldı. Hayatımda bu kadar çok ambulansı bir arada görmedim. Ona rağmen ambulanslar yaralılara müdahalelere zor yetişti. Denizin üstünden gelen helikopter ambulanslar ağır yaralıları hastaneye taşıdı.”

“Ölülerini bekleyen yaralı kadın”
“Sabaha doğru caddeye indiğimizde üstü örtülü, kafası açıkta, ağlayan bir kadınla karşılaştık. ‘Yaralı mısınız?’ diye sorduğumda ‘evet’ dedi. Biz ‘Hemen size ambulans çağıralım. Hastaneye götürelim’ dedik. Ancak yanındaki arkadaşı, “Hayır. Yakınlarından bir çok kişi biraz önce hayatını kaybetti. Onları bırakmak istemiyor. Onlarla birlikte burada kalmak istiyor” diyerek yardım istemediklerini söyledi.”

“Herkes kayıp iki kızı arıyor”
“Nice dışında yaşayan Fransızlar dünden beri sürekli çevredeki yakınlarını arayarak haber almaya çalıştı. Abimin yakın bir arkadaşı eşi ile kordondaki kutlamadaymış. Hem kendi hem de eşi saldırıda hayatını kaybetti. Vefat eden çiftin 12 ve 14 yaşında iki kızları varmış. Kızlar kayıp ve hayatlarından endişe ediliyor. Şimdi abim ve bir çok arkadaşı hastane hastane gezerek her yerde kızları arıyor.”

16 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
16 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 16 Temmuz 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-son-surat-giderek-insanlari-bicti–967235-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.