Soma iddianamesi mahkemede

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği faciada, kusuru bulunduğu iddia edilen 8’i tutuklu 45 kişinin yargılanacağı davanın iddianamesi yenilenerek mahkemeye teslim edildi.

27 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
27 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yenilediği iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim edildi. Aralarında Soma Kömür İşletmeleri AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik’in de bulunduğu birinci derecedeki şirket sorumlusu olan tutuklu 8 kişinin olası kast nedeniyle 301 kez müebbet hapis yani 20 yıldan 25 yıla kadar ağır ceza ile cezalandırılmaları isteniyor. Ayrıca 162 yaralının her biri için 2’şer yıl hapis cezası talep ediliyor.

“Bilinçli taksir değil kasten öldürme”
Tutuksuz yargılanan 6’sı Ege Linyitleri AŞ’nin kontrol mühendisi olan 37 kişi için ise savcılık, bilinçli taksir ile birden çok kişinin ölüm ve yaralanmasına sebep oldukları gerekçesiyle 32 ay hapis cezası istedi. VATAN’ın konuştuğu Manisa Barosu eski Başkanı ve MHP Milletvekili adayı Zeynel Balkız, “Önceki iddianamede bulunan eksikler tamamlanmış. 100 sayfalık iddianame 230 sayfa olmuş. Savcılık ifadesini aldığı 435 tanığın mahkemede dinlenmesini istiyor. Ancak tutuklu 8 sorumlu dışında diğer 37 kişiye istenilen ceza miktarı az. Bize göre bilinçli taksir yerine TCK 83/3 maddesi gereği tehlikeyi, eksiliği ve kusurlu davranışları bildikleri ve gördükleri halde bu davranışlarını sürdürerek ölüme sebep olmaları yani ‘kasten öldürme’ sebebiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenmeliydi” dedi.

Bakanlık savunma verecek
İddianamede kamu görevlilerinin bulunmadığını belirten Balkız, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hakkında 301 kişinin öldüğü bu madeni denetleyen müfettişler, MİGEM ve TKİ Genel Müdürleri ile TKİ saha sorumlularına soruşturma izni vermediği için Danıştay’da dava açmıştık. 20 Şubat’ta davaya bakan Danıştay 1. Dairesi ÇSGB’den savunma istemiş. Böyle acı bir olayda kamu görevlilerinin ihmalinin soruşturulması bir bakanın iki dudağı arasında olmamalıdır” diye konuştu.

NOT: Haberin 27 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/soma-iddianamesi-yenilendi-744590-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.