Soma davasında ‘yüzleşme’ günü!

Soma’da sorumlu devlet görevlileri yine yargılanmayacak

Soma faciasının ikinci duruşmasına 301 şehit madencinin yakınlarının gözlerine bakmalarını istediği madenin patronu Can Gürkan’ın da aralarında olduğu 8 tutuklu sanık bugün salonda mağdur ailelerinin karşısında olacak. Ancak Danıştay’ın aksi yöndeki kararına rağmen Çalışma ve Enerji bakanlıkları izin vermediği için kamu görevlilerinin yargılanmasına başlanamayacak.

15 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
15 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Bugün yapılacak Soma faciasının ikinci duruşmasında avukatların ve mağdur yakınlarının talebi üzerine Aliağa Şakran Cezaevi’nde kalan ve ilk duruşmaya görüntülü konferansla bağlanan aralarında şirketin patronu Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik’in de bulunduğu 8 tutuklu sanık salonda yer alacak. Ancak bilirkişi raporlarında asli kusurlu görülen kamu görevlilerinin Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın soruşturma izni vermemesi nedeniyle yargılanmasına yine başlanamayacak.

Danıştay bakanlıkların kararını bozdu
Soma Barosu 301 madencinin öldüğü faciada asli kusurlu görülen Maden İşleri Genel Müdürü (MİGEM) Sadi Civelekoğlu ve Türkiye Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aktaş’ın aralarında bulunduğu iki bakanlıktan müfettişler, mühendisler ve bazı saha personelinin yargılanabilmesi için Danıştay 1. Dairesi’nde dava açtı. İki bakanlık personelleri için soruşturma izni vermediğini bildirdi. Soma Barosu’nun itirazı üzerine Danıştay 1. Dairesi geçtiğimiz Aralık’ta sorumluların tekrar tespit edilip, kusur alanlarının belirlenerek haklarında işlem yapılıp yapılmamasına yeniden karar verilmesini istedi.

Mahkemeden bakanlıklara yazı
Davaya bakan Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız, savcılığın bakanlıklardan izin alamaması üzerine 3 Nisan’da, iki bakanlıktan bilinen isimler ve ismi tespit edilemeyen 2010’dan beri görev yapan müfettişler hakkında soruşturma izni verilmesini tekrar talep etti. Ancak kamu görevlileriyle ilgili izin ilk duruşmaya gelmedi. Bunun üzerine avukatlar mahkemeye kamu görevlilerinin soruşturma izninin akıbetini sordu. Mahkeme soruşturma izinleriyle ilgili savcılığı görevlendirdi. Şimdi adil yargılama sürecinin başlaması için iki bakanlığın mahkemeye kamu görevlileriyle ilgili cevap vermesi bekleniyor.

İddianame okunacak
Bugün 09.00’da başlayacak duruşma Manisa Barosu’na kayıtlı 117 avukat ve diğer barolardan gelen bir çok avukat tarafından takip ediliyor. VATAN’ın konuştuğu avukatlar duruşmada büyük bir gerginlik yaşanmasını beklemediklerini belirtiyor. Jandarma ve polis tarafından ek güvenlik önlemlerinin alındığı duruşmada sanıkların tespitinin ardından 230 sayfalık iddianamenin okunmasına başlanacak.

NOT: Haberin 15 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/soma-davasinda-yuzlesme-gunu–779898-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.