Sise karşı kızılötesi dürbün!

Zeytin Dalı Harekatı’nın 5’inci gününde şimdiye kadar 10.5 km ilerleyen TSK ve ÖSO birlikleri teröristlerin dışında kötü hava şartları ve sisle de mücadele ediyor. Kara birlikleri yakın mesafeli çatışmaların yaşandığı sahada kızılötesi elektro optik özellikli dürbünler kullanarak ilerliyor.

25 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nda şimdiye kadar TSK ile operasyona destek veren ÖSO birlikleri yaklaşık 10.5 km ilerledi. Ancak önceki gün itibariyle bölgede hava şartları olumsuz yönde değişti. Yoğun sis ve yağmur kara unsurlarının ilerlemesini yavaşlattı. Uzmanlar harekatın bu safhasında birliklerin sızma ve pusu ihtimaline karşı riske girilmeden tedbirli ilerlediğini, sis engeli kalktığında temponun tekrar artacağını belirtiyor.

Görüş 50 metrenin altında
Bölgeye yönelik meteoroloji raporlarına göre yoğun sis ve yağmur, Cumartesi gününe kadar devam edecek. Sonrasında ise havanın güneşli ve açık olması bekleniyor. Savunma kaynakları kara unsurlarının sis engeli yüzünden hava desteği olmadan ilerlediğini belirtiyor. Görüş mesafesi yer yer 50 metrenin altına kadar düşüyor. Bu yüzden çatışmalar yakın mesafeli ve hafif silah menzilinde devam ediyor. Yağmur yüzünden arazide bazı noktalar balçığa döndü. Araçların intikali de güçleşti.

“El Bab’tan ders alındı”
Savunma sanayi araştırmacısı Turan Oğuz, VATAN’a birliklerimizin özel sensörlü optiklerle ilerlediğini söyledi: “Bölgedeki yoğun sis, henüz milimetrik dalga radarı MİLDAR envantere girmediği için helikopterlerimizin harekatını çok mümkün kılmıyor. Ancak kara unsurlarımız Fırat Kalkanı Harekatı’ndan alınan derslerle temin edilen SWIR (Kısa dalga kızılötesi) sensörlü optiklerle çok hızlı olmasa da ilerliyor. Dürbün ve nişangah türü bu elektro optik cihazlar komandolarımızın El Bab’ta karşılaştığına benzer tehditleri azaltıyor.”

Siste gören radar
Oğuz, geçici veya sabit üs bölgeleri ile toplanma noktalarında çevresel tedbirin ASELSAN’ın ürettiği GÖZ-SW benzeri elektro optik kameralarla alınabileceğini belirtiyor. Sis nedeniyle şu anda hem lazer işaretleme hem de hava araçlarından atılan füzelere entegre lazer güdüm kitleri kullanılamıyor. Turan Oğuz bu noktada yağışlı, bulutlu ve karanlık havada dahi görüntüleme yapabilme kabiliyetine sahip SAR (Sentetik açıklı radar) kullanan hava araçları, özelikle yerli ve dışarıdan alınan bazı İHA’lar ve siste görebilen radara sahip F-16’ların öne çıktığını belirtiyor.

HGK devrede
Araştırmacı Oğuz sahadan konum bilgisi paylaşıldığında TÜBİTAK/SAGE tarafından geliştirilen ve entegre GPS/INS seyrüsefer sistemleriyle çalışan Hassas Güdüm Kiti’nin (HGK) devreye girdiğini vurguluyor. MK-84 genel maksat bombasını akıllı mühimmata çeviren HGK, uzak bir mesafeden atıldığında bile 6 metreye kadar yüksek hassasiyetli vuruş yeteneğiyle her türlü hava koşulunda çalışıyor.

NOT: Haberin 25 Ocak 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/atak-lar-cirit-atti–1137441-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.