Sınıra yeni ‘kolordu’ kurulacak

Genelkurmay’da yürütülen çalışmaya göre sınırda görev yapacak tüm birlikler yeni kurulacak Sınır Güvenlik Kolordu Komutanlığı’na bağlanacak. Yeni komutanlık doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olacak.

30 Mart 2015 Vatan Gazetesi 17. sayfa
30 Mart 2015 Vatan Gazetesi 17. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel geçtiğimiz günlerde 317 sınır karakolunun tek bir komutanlık çatısı altında birleşeceğini açıkladı. VATAN’ın edindiği bilgilere göre Genelkurmay Başkanlığı tarafından yürütülen konsept çalışmaya göre Türkiye’nin sınır güvenliği için yeni bir kolordu komutanlığı kurulması planlanıyor.

2017’de hayata geçecek
Özellikle 6’ıncı ve 7’inci Kolordu bölgesinde bulunan 1295 km’lik Suriye ve Irak sınırındaki güvenliğin daha etkin yürütülebilmesi için böyle bir planlama yapılıyor. Yeni komutanlık hudut ihlallerini asgari seviyeye indirmek, hudut güvenliğini etkin ve caydırıcı bir şekilde yerine getirmek, teknoloji-yoğun sistemler kullanarak personel ve birlik tasarrufu sağlamak maksadıyla oluşturulacak. Adı belli olmamasına rağmen ‘Sınır Güvenlik Kolordu Komutanlığı’ olarak anılan yeni komutanlığın Diyarbakır Yenişehir’de konuşlu 7’inci Kolordu karargahına yakın bir bölgeye kurulması planlanıyor. TSK’nın orta vade planlaması içinde yer alan komutanlığın kuruluşunun 2016’nın sonu ya da 2017 yılı içinde göreve başlaması bekleniyor.

Doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olacak
Sınır Güvenlik Kolordu Komutanlığı’nın kurulmasıyla birlikte askeri unsurlarını sınırda görevlendiren muharip tugaylar ve alayların birlikleri kendi kıtalarına geri dönecek. Bu birlikler kendi harekat görevleriyle ilgili faaliyetlere devam edecek. Sınır için kurulacak komutanlığa yeni ve özel birlikler ihdas edilecek. Yeni komutanlık emir komuta birliğinin sağlanması için önemli bulunuyor. Çünkü şu anda sınıra yönelik görev yapan her tugayın kendi alanı var. Bu kapsamda sınır komutanlığı olduğunda tek bir emir komuta zincirinden hareket edilecek. Sınır Güvenlik Kolordu Komutanlığı bölgedeki diğer birlikler gibi 2’inci Ordu’ya değil doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapacak.

Kalekol inşaatları devam ediyor
Bu kapsamda Türkiye sınırlarında görev yapan 317 karakol, 2013 ve 2014’te Irak sınırı için kurulan iki hudut özel harekât komando taburu ile bu yıl kurulacak özel harekat komanda taburu, Suriye sınırı için kurulan Akçakale’de kurulan hudut taburu ve yeni kurulacak birlikler Sınır Güvenlik Kolordu Komutanlığı’na bağlanacak. Sınır birliklerinin teknik kapasitesi yükseltilirken, yasal yetkileri de yeniden düzenlenmesi için de çalışmalar yürütülüyor. TOKİ’yle yapılan protokoller kapsamında toplam 120 karakol inşaatı planlanmıştı. ‘Kalekol’ olarak anılan bu tesislerden 56’sının inşaatı tamamlandı. 30 kalekolun inşaatı devam ederken, 34 kalekol için projelendirme ve ihale çalışmaları yapılıyor.

Sınıra 6.5 km beton duvar
Suriye sınırında ‘Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemleri’ ihtiyacının karşılanması ve ‘Mevcut Engel Sistemi’nin güçlendirilmesi için 2013-2014’te 3.386 metre duvar inşası, 3.360 metre beton taşınabilir duvar, 86.722 metre kafes tel, 321.623 metre hendek, 49.141 metre toprak set, 711.515 metre yol ıslahı ve 250.000 metre sınır aydınlatması yapıldı. Ayrıca İçişleri Bakanlığı bünyesinde, kara, deniz ve hava sınırları ile sınır kapılarından sorumlu kolluk yetkisine sahip bir Sınır Güvenlik Teşkilatı Başkanlığı kurulması ve sınır görevi yapan kurumlar arasında işbirliğinin sağlanması için çalışmalar devam ediyor.

NOT: Haberin 30 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sinira-kolordu-kurulacak-759274-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.