Silahlandı: Milli İHA’ya yerli füze!

Milli İHA Bayraktar TB2 silahlandırıldı. Kanatlarına Roketsan’ın geliştirdiği uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS takılan Bayraktar TB2, dün ilk defa yaptığı atış testinde 16 bin feet irtifadan, yaklaşık 8 km uzaklıktaki hedefi yüzde 100 isabetle vurdu. Türkiye bu gelişmeyle silahlı İHA üreten dünyadaki 5 ülkeden biri oldu.

18 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa
18 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk savunma sanayi bomba gibi bir gelişmeyle gündeme geliyor. TSK envanterine giren ilk yerli ve milli İHA Bayraktar TB2 yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar sonunda silahlandırıldı. Bayraktar TB2 dün yapılan ilk atışlı testte attığı füzeyle hedefi tam isabetle vurdu. Türkiye böylece ABD, Çin, İsrail ve İran’la birlikte dünyada milli silahlı İHA üreten 5 ülkeden biri oldu.

8 km’den yüzde 100 isabet
Bayraktar TB2’de mühimmat olarak Roketsan’ın geliştirdiği uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS kullanıldı. Milli İHA bir süredir UMTAS füzesiyle yüklü olarak test uçuşları yapıyordu. Dün uçağın kanatlarına her biri 37.5 kg. ağırlığında olan iki füze takıldı. Saat 12.00 civarı havalanan milli İHA için alana 2×2 metre büyüklüğündeki hedef paneli yerleştirildi. Saat 14.30’da uygun atış pozisyonu gelen Bayraktar TB2’deki lazer güdümlü füze, yer istasyonundaki operatör pilot tarafından 16 bin feet (Yaklaşık 5 bin metre) irtifada, yaklaşık 8 km. uzaklıkta ateşlenerek hedefi yüzde 100 isabetle vurdu.

“Türk mühendislerinin başarısı”
Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından üretilen Bayraktar TB2’nin üreticisi Baykar Makina’nın Genel Müdürü Haluk Bayraktar, VATAN’a şöyle konuştu: “Savunma sanayinde milli ve özgün geliştirme modelinin ne kadar isabetli olduğunu bu aldığımız sonuçla gördük. TSK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın büyük katkıları var. Girişimci yerli firmalarla bu yakın işbirliği devam ettiği sürece çok daha iyi noktalara geleceğiz. İlk atıştaki bu başarı Türk mühendislerinin alanlarında ne kadar yetkin olduğunu gösteriyor.”

ABD 7 yıldır bekletiyor
Bu gelişme Türkiye’nin uluslararası alanda da rahatlamasına neden oldu. Türkiye, 2008’den beri Amerika’nın ürettiği silahlı İHA Predatör almak istemiş ancak ABD Kongresi’nden onay çıkmamıştı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in Pentagon ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama nezdinde yaptığı girişimler sonuçsuz kalmıştı. ABD, son olarak İncirlik’te konuşlu iki Predator’ü silahlandırdı ve Suriye’deki IŞİD hedeflerine karşı kullandı. Uluslararası platformlarda ise Türkiye’nin Çin ya da İsrail’den silahlı İHA alacağı iddia edilmişti.

Sadece beş ülke üretiyor
Silahlı İHA’lar arasında dünyada en bilinen operasyonel sistem ABD’ye ait Predator ve Reaper’lar. İsrail de Hermes isimli silahlı bir İHA üretiyor. CH-3 isimli silahlı İHA’yı üreten Çinli ALIT firması, uçağın kanatları altında ikişer adet havadan karaya atılan kısa menzilli AR-1 füzesi kullanıyor. Çin CH-3’Ü Boko Haram’a karşı yürütülen mücadele için Nijerya’ya da sattı. İran ise Sadid-1 füzesiyle donatılmış Shahed 129 adlı İHA’yı 2013’ten beri seri olarak üretiyor. İran ürettiği İHA’ları Sudan, Irak, Lübnan, Venezüella ve Suriye’ye ihraç ediyor.

Dünya rekortmeni
2014 Haziran ve Ağustos aylarında yaptığı deneme uçuşlarında 27 bin feet irtifa ve 24 saat 34 dakika havada kalma süresiyle kendi sınıfında dünya rekorunun sahibi olan Bayraktar TB2, 12 metre kanat açıklığı ve 650 kg toplam kalkış ağırlığına sahip. Bayraktar Taktik Blok 2 (TB2) İHA kendi klasmanında dünyadaki en gelişmiş 3 yedekli uçuş kontrol sistemi ve çift yedekli bus mimarisine sahip. Bayraktar TB2 bu sayede hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik bir şekilde taksi, kalkış, seyir, iniş, fren ve park gibi aşamaları kendi gerçekleştiriyor. TSK bünyesinde operasyonel olarak kullanılan Bayraktar TB2 İHA’lar geçtiğimiz günlerde havada 1000 saat başarılı uçuş süresini geçmişti.

Tüm zırhları deliyor
Bayraktar TB2’ye takılan ve Roketsan tarafından geliştirilen milli mühimmat UMTAS öncelikli olarak taarruz helikopteri kullanımı için geliştirilen uzun menzilli bir tanksavar füze sistemi. Yüksek teknolojisiyle tüm zırhlı tehditlere karşı etkili olan 160 mm. çapındaki UMTAS’ın, 8 km. azami ve 500 mt. asgari menzile sahip. UMTAS gündüz, gece ve tüm hava koşullarında görev yapabiliyor.

18 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa
18 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 14. sayfa

NOT: Haberin 18 Aralık 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali ve Bayraktar TB2’nin ilk füze atışının görüntüleri buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-iha-ya-yerli-fuze–895738-gundem/) okunup, izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.