Şemdinli mahkumları tahliye ve yeniden yargılanma bekliyor

Savcı Ferhat Sarıkaya’nın ifadesiyle gündeme gelen Şemdinli Davası’nda 39 yıl hapis cezası alan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş’in avukatı Vedat Gülşen müvekkillerinin yargılanmanın yenilenmesi ve tahliye olmayı beklediğini söyledi. Avukat Vedat Gülşen davaya bakan savcı ve hakimler ile mahkumiyeti onayan Yargıtay üyelerinin çoğunun tutuklandığı ve açığa alındığını belirtti.

3 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
3 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Darbe girişimi sonrası bir çok emekli asker tarafından TSK’ya yönelik ilk kumpas olarak adlandırılan ‘Şemdinli Davası’yla ilgili Savcı Ferhat Sarıkaya’nın basına yansıyan ifadesi davayı tekrar gündeme taşıdı. 2005’te Şemdinli’de Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’nin bombalanmasıyla başlayan süreç sonunda astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş’in 39 yıl hapse mahkum olmasıyla sonuçlandı.

Kimi tutuklu kimi firari
Ancak darbe girişiminin ardından davaya bakan hakim ve savcıların çoğu ya açığa alındı ya da tutuklandı. Davaya ilk bakan ve Savcı Sarıkaya’nın ifadesine göre iddianameye paragraflar ekleyen Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya daha sonra Yargıtay üyesi oldu ama FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklandı. Kaya’dan sonra davaya bakan ve Şike Davası’yla tanınan hakim Mehmet Ekinci hakkında da yakalama kararı çıkarıldı ama Ekinci halen firari durumda bulunuyor.

Mahkeme heyeti açığa alındı
Yargıtay’ın usül ve görev yönünden bozarak geri gönderdiği davada kararında direnerek sanıkları 39 yıl hapse mahkum eden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Behçet Aşılar ile üye hakimler Ahmet Ödül ve Hayrettin Genç ise 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak HSYK 2. Dairesi’nin açığa aldığı 2 bin 745 yargı mensubu arasında yer aldı. Mahkemenin verdiği kararlara karşı yapılan itirazları karara bağlayan Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Sinan Sivri de hakkında soruşturma açılarak açığa alındı.

Cezayı onayanlar tutuklu
Öte yandan yerel mahkemenin kararını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul’la birlikte üyeler Abdurrahman Kavun, Hamza Yaman ve Ahmet Toker tutuklanan isimler arasında yer alıyor. Bir diğer üye Fikriye Şentürk hakkında da gözaltı kararı verildi.

“İnfazın durdurulması gerekiyor”
Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in avukatı Vedat Gülşen, VATAN’a şöyle konuştu: “Mahkeme sırasında kayıtlara geçen itirazlarımız ve müvekkillerim lehine olan deliller göz ardı edildi. Van Adliyesi ve ÖYM’de görevli 14 savcı ve hakimin bu işin içinde olduğunu düşünüyoruz. Müvekkillerim tahliye olmayı bekliyor. Ancak bunun için somut beyan ve tutuklanan kişilerle ilgili iddianame tespitine ihtiyacımız var. İddianamenin çıkmasıyla birlikte önce infazın durdurulması ve göreve iadelerini isteyeceğiz. Sonraki adımımız ise yargılanmanın yenilenmesi talebi olacak.”

NOT: Haberin 3 Ağustos 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/semdinli-mahkumlari-tahliye-bekliyor-972996-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.