Şehidin oğlundan ağlatan mezuniyet mektubu: “Babacığım bak mezun oldum ama sen yoksun!”

Silopi’de şehit düşen polis Yaşar Yavaş’ın ilkokuldan mezun olurken yazdığı mektup okuyanları ağlattı. 10 yaşındaki Miraç mektubunda, “Biz mezun olduk ama sen yoksun. Mezuniyete tüm arkadaşlarım anne ve babasıyla geldi. Üzüldük ama kimseye belli etmedik. Sen hiç üzülme olur mu babacım” dedi.

17 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
17 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Gümüşhane’de görevli olan özel harekat polisi Yaşar Yavaş (43) geçici görevle Şırnak’a gönderildi. 5 Nisan 2016’da Silopi’de görevdeyken içinde bulunduğu zırhlı araca yapılan roketatarlı saldırıda şehit düştü. Geride eşi Halime ile 10 yaşındaki Miraç, 7 yaşındaki Sıraç ve 9 aylık Yusuf’la birlikte 3 oğlu kaldı. 10 yaşındaki Şaban Miraç, bugün Gümüşhane Yusuf Çiftçioğlu İlkokulu’ndan takdir ve başarı belgesi alarak mezun oldu.

“Sen üzülme babacığım olur mu?”
Şaban Miraç’ın babasına yazdığı mezuniyet mektubu okuyanları ağlattı: “Canım babam, aslan babam, yiğit babam. Bak biz mezun olduk ama sen yoksun. Bütün arkadaşlarım anne babasıyla geldi. Üzüldük ama kimseye belli etmedik. Ama sen hiç üzülme olur mu babacığım. Hem bizim de gurur duyduğumuz kahraman Babamız var. Bizde annemizle geldik ama annem hep ağlıyor baba. Bir de annem diyor ki, ‘babanız hep yanımızda bizi görüyor, duyuyor’ öyle mi baba? Bizde seni görelim duyalım baba olmaz mı? Seni çok özledik babacım. Her gece senin için dua ediyoruz. Allah çocukların dualarını kabul edermiş baba. İnşallah cennette kavuşuruz. O zaman sımsıkı sarılacağız, öpeceğiz, koklayacağız babam. Seni hiç bırakmayacağız. Sende bizi bir daha bırakma olur mu babacım? Bir daha ayrılmayalım. Seni çok seviyoruz, Seninle gurur duyuyoruz BABACIĞIM.”

“Babama selam söyle anne”
Şehit Yaşar Yavaş’ın eşi Halime Yavaş, VATAN’a şöyle konuştu: “Mektubu büyük oğlum Miraç yazdı. Ankara’da babasının mezarına gitmek istemedi. Biz giderken ‘babama selam söyle anne’ diyordu. Son gün mezarına gidip ‘Babacım gidiyorum ama geri döneceğim’ diyerek vedalaştı. Bir süre ‘bu parkta babamla maç yapardık, bu salıncakta beni sallardı’ diyerek sokağa çıkmadı. Babalarıyla çocukları görünce çok üzülüyordu. Ona bunlar hep karşımıza çıkacak. Siz o çocuklardan şanslısınız; ne mutlu ki kahraman ve şehit bir babanın çocuklarısınız dedim. Psikolojik destek de aldık.”

“Kuşlar bizi cennete götürür mü anne?”
Halime Yavaş eşinin oğullarına çok düşkün olduğunu anlattı: “Küçük oğlum Sıraç geçen gün ‘anne kuşlar bizi alıp götürür mü cennete, cennet çok uzak mı anne’ diye sorular sordu. Babalarının öldüğüne hala inanamıyorlar ve çok özlüyorlar. Eşimin hep yanımızda olduğuna inanıyoruz. Eşim sürekli il dışına göreve gittiği için çocuklarına doyamadı. Evdeyken bir dakika bile çocuklarından ayrılmazdı. Onları maçlara, parka, yemeğe, çalıştığı yere götürürdü. Çocuklarına çok seven, çok iyi bir babaydı. Şimdi lojmandan ayrılıyoruz ama devletimizin şehidinin ailesini yarı yolda bırakmayacağını, bizi kimseye muhtaç etmeyeceğini biliyorum.”

17 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
17 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 17 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sehit-oglundan-aglatan-mektup-957170-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.