Sanat fuarında Abdülhamid protestosu

Contemporary İstanbul Sanat Fuarı’nda sergilenen üzerinde Abdülhamit’in portresi bulunan kadın heykeli açılışta milliyetçi-muhafazakar olduğunu söyleyen bir grup tarafından protesto edildi. Tepki üzerine heykel kaldırıldı. Fuar yönetimi heykeli geri koydurarak kapanışa kadar sergileneceğini duyurdu. Ancak tartışılan eseri yapan heykeltraş Ali Elmacı, heykeli fuardan çekti.

5 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
5 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Contemporary İstanbul Sanat Fuarı protestoyla açıldı. 3-6 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan fuarın açılışında Erbakan Vakfı üyesi olduklarını söyleyen 20 kişilik bir grup, Ali Elmacı’ya ait olan ‘Ben Senin Duygularına Karşılık Veremem Osman 3’ adlı eserin kaldırılmasını istedi.

Heykel kaldırıldı
Fuara Şili’den katılan Isabel Croxatto galerisinde sergilenen kadın heykelinin göbek kısmında yer alan Sultan Abdülhamid figüründen rahatsız olduklarını belirten grubun isteği üzerine heykel, İsabel Croxatto ve Ali Elmacı’nın onayıyla kaldırıldı. Sanatak.com’a konuşan Ali Elmacı, “Taşkınlık yapmaya çok müsait bir gruptu ve orada tatsızlık yaşansın, olay büyüsün istemediğim için heykeli standı basan grubun talebi üzerine kaldırdım. Aksi takdirde çok kötü şeyler yaşanabilirdi. Bunu ve olayın büyümesini istemedim. Yaşanlarla ilgili huzursuzum. Hayal kırıklığı duyuyorum. Bir sanat eserinden rahatsız olabilirsiniz. Ama böyle tepki veremezsiniz” dedi.

Fuar yönetimi geri koydu ama…
Ancak daha sonra bir açıklama yapan Contemporary İstanbul yönetimi eserin fuarın kapanışına kadar sergileneceğini belirtti. Açıklamada, Isabel Croxatto galerisinin önüne gelen grubun heykele ‘hassasiyetlerini bildirerek kaldırılmasını talep ettiği’ belirtildi. Galeri sahibinin talep üzerine eseri kaldırdığını kaydeden fuar yönetimi, Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin eserin tekrar yerine konmasını sağladığını ve kapanışa kadar sergileneceğini duyurdu. Ancak eser sahibi heykeltraş Ali Elmacı bu açıklamadan bir süre sonra tartışmalara neden olan heykeli fuardan çektiğini duyurarak sergilemeyi durdurdu.

NOT: Haberin 5 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/fuar-bitene-kadar-duygularina-karsilik-veremem-osman–1003446-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.