Sağlıksız beslenme torunlarınızı bile hasta ediyor!

ABD’de yapılan araştırmaya göre hazır gıdalar, fast food, trans yağlar ve işlenmiş şekerle sürdürülen beslenme tam üç kuşağı etkiliyor. Sağlıksız beslenen annenin çocuğu ve torunu sağlıklı beslense bile diyabet ve metabolik hastalıklara yakalanıyor.

7 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
7 Temmuz 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarının fareler üzerinde yaptığı araştırmaya göre annenin sağlıksız beslenmesi çocuğu ve torununun sağlığını bile tehdit ediyor. Araştırmaya göre, annenin gebe kalmadan önce obez olması genetik anormalliklere yol açıyor ve kan yoluyla en az üç kuşağa geçerek tip 2 diyabet ve kalp krizi gibi hastalıkların riskini artırıyor.

Kas ve iskelet hücreleri bozuldu
Çalışmada fareler hamile kalmadan 6 hafta önceden başlayarak, süt vermeyi kesene kadar tipik hazır gıda ve fast food benzeri olan yüzde 60 yağ ve yüzde 20 şekerden oluşan bir diyetle beslendiler. Yavru fareler sütten kesildikten sonra proteinden ağırlıklı, yağ ve şekerin düşük olduğu sağlıklı bir diyetle beslenmeleri sürdürüldü. Ancak bu sağlıklı diyete rağmen üç kuşakta birden insülin direnci ve metabolik hastalıklar saptandı. Ayrıca farelerin kas ve iskelet dokularındaki hücrelerde anormal mitokondriler de (Hücre içindeki özelleşmiş yapılar) tespit edildi.

Hastalıklar yumurtayken geçiyor
Saygın tıp dergisi Cell Reports’ta yayınlanan araştırmaya göre annenin obezite ve bununla ilgili metabolik problemlerinin daha döllenmemiş yumurtasında bulunan mitokondri içindeki DNA yoluyla bebeğine geçiyor. Uzmanlar annenin sağlıklı beslenmesinin sadece kendi ve bebeğinin değil torunlarının da daha sağlıklı olmasına yol açtığını belirtiyor. Bir çok uzman hazır gıdalarda bulunan trans yağlar ve şeker yerine kullanılan fruktozdan uzak durarak, makul oranda et, süt, yumurta, yoğurt, peynir, bakliyat ve sebze ağırlık bir beslenme öneriyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.