Saçımı kazıttım artık ahlaklıyım!

İran’da başı açık fotoğrafları yüzünden 8 mankenin tutuklanmasını protesto eden kadınlar başörtüsü takmamak için saçlarını kazıtıyor. Bir çok kadın ise saçlarını kısa kestirip, erkek giysileriyle sokağa çıkıyor ve “Ahlak polisi yok, tutuklanmak yok” diyor.

19 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa
19 Mayıs 2016 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İran’da Instagram’da başörtüsüz fotoğraf paylaştıkları için tutuklanan 8 mankenin ardından sosyal medyada örgütlenen İranlı kadınlar çeşitli yollarla bu tutuklamaları protesto ediyor.

Saçlarını kazıttı
İran’dan 2009’da ayrılan gazeteci Masih Alinejad’ın kurduğu ‘Gizli özgürlüğüm’ adlı sayfada yayınlanan fotoğraflar binlerce kişi tarafından beğenilerek paylaştı. Adı bilinmeyen ve saçlarını kazıttığı görülen genç bir İranlı kadın fotoğrafı eşliğinde şu mesajı paylaştı: “Saçlarımı kanserden acı çeken ve kanserle savaşan melek çocuklar için sattım. Sokağa çıktığımda kendime; ‘Saç yok. Ahlak polisi yok. Artık saçlarım için beni uyaracak ve tutuklayacak hiç bir neden yok’ dedim.” Yapılan yorumlarda ise bir çok kişi fotoğraftaki genç kadının ‘Mollalara gol attığını’ belirtiyor.

Erkek giysileriyle sokağa
Başka bir İranlı genç kız ise ilk bakışta genç bir erkeğe ait olduğu zannedilen fotoğrafının altında şu mesajı verdi: “Ben İranlı bir kızım. Ahlak polisinden korunmak için saçlarımı kısa kestirmeye ve erkek kıyafetleri giymeye karar verdim. Böylece İran sokaklarında özgürce yürüyebiliyorum.”

Erkek gibi maçlara giriyorlar
Öte yandan 985 bin kişinin takip ettiği ‘Gizli özgürlüğüm’ adlı grupta bir çok genç kız kızlara yasak olan futbol maçı izlemeyi nasıl aştıklarını çeşitli fotoğraflarla anlatıyor. Bir çok genç kız erkek gibi giyinip, yüzlerini takım renklerine boyayarak girdikleri maçlardan fotoğraf paylaşıyor.

Başörtüsüz fotoğraf yayınlıyorlar
Grup yakın bir süre önce İran’a geldiklerinde zorunlu olarak başörtüsü takmaları gereken turist kadınlara çağrı yaparak başörtüsü yasağına karşı gelmelerini istedi. İran’ı ziyaret eden turistler ve İranlı bir çok kadın #SeeYouInIranWithoutHijab (İran’da hicapsız görüşmek üzere) etiketiyle başörtülerini çıkardıkları fotoğrafları ve videoları paylaşıyor. Paylaşılan tüm fotoğraflar kampanyanın son iki yılda 1 milyona yakın takipçi kazanan Facebook sayfasında yayınlanıyor.

NOT: Haberin 19 Mayıs 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sacimi-kazittim-artik-ahlakliyim–946639-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.