“Polis gözaltına alabilecekken kalbinden vurdu”

Belçika’nın Verviers kentinde önceki gün etrafını saran polisler tarafından kalbine ateş edilerek vurulan 4 çocuk babası 45 yaşındaki Cemil Kaya’nın gözaltına alınabilecekken öldürüldüğü iddia edildi.

Cemil Kaya'nın öldürüldüğü yer
Cemil Kaya’nın öldürüldüğü yer

İLKER AKGÜNGÖR 

Belçika’nın Verviers kentinde önceki gün etrafını saran polisler tarafından kalbine ateş edilerek vurulan 4 çocuk babası 45 yaşındaki Cemil Kaya’nın gözaltına alınabilecekken öldürüldüğü iddia edildi. Hastanedeki görgü tanıkları Emin ve Engin Biçer’in anlatımını paylaşan Türk Kültür ve Orhan Gazi Camii Derneği Başkanı Mahmut Bostan, VATAN’a şöyle konuştu: Cemil Kaya camimize üye olan 400 Türk arkadaşımızdan biri. Kimse bir karıncayı incittiğini bile görmemiştir. Psikolojik rahatsızlığı olduğu için ilaç kullanıyordu. Olaydan 2-3 gün önce ilaçlarını almayı bırakmış. Bir önceki gece eşi Cennet ile kavga ettikten sonra, kendisini takip etmesinler diye büyük kızının arabasının tekerleklerini patlatarak evden ayrılmış.”

45 yaşındaki Cemil Kaya'nın yaşları 12 ile 22 arasında olan ikisi kız ikisi erke 4 çocuğu bulunuyor.
45 yaşındaki Cemil Kaya’nın yaşları 12 ile 22 arasında olan ikisi kız, ikisi erkek 4 çocuğu vardı

“Etrafını saran 7 polis öldürmeden tutuklayabilirdi”
Bostan, Belçikalı polislerin Kaya’yı istemeleri halinde gözaltına alabileceğini belirtiyor: “Sabah saatlerinde olayın olduğu Spintay Mahallesi Fyon Caddesi’nde bulunan Rue du Bosquet merdivenlerine yakın oturan abisi Suat Kaya’nın yanına gittiğini tahmin ediyoruz. Elinde bir bıçakla olay yerinde bir banka oturuyor. Bağırıp çağırınca çevredekiler polise haber vermiş. Arkadaşlarımız Emin ve oğlu Engin Çınar, Cemil Kaya’yı sakinleştirmeye çalışıyor. O sırada biri kadın iki üniformalı ve bir sivil polis gelmiş. Kaya’ya iki kez biber gazı sıkıyorlar ama giydiği kalın parkayı yüzüne örterek korunuyor. Cemil Kaya kimseye zarar vermeden bıçağı kendine doğru tutarak polislere ‘kendimi öldüreceğim, gelmeyin’ diyor. Çağrı üzerine 4 ya da 5 polis daha gelerek etrafını sarıyorlar. İki polis bıçağı almak için hamle ettiği anda sivil polis ateş ederek Cemil Kaya’yı kalbinden vuruyor. Kaya, olay yerinde vefat etti. 7-8 polis elinde sadece bıçak tutan birini nasıl etkisiz hale getiremez? Koluna ya da bacağına ateş etseler hiç bir şey yapamazdı. Polisin direkt kalbine ateş etmesi tam bir vahşet.”

“Polisin tavrı incitti”
Mahmut Bostan polisin tavrının kendilerini çok üzdüğünü anlatıyor: “Olaydan sonra gittiğimizde gelen polisler gülüyor ve lakayt bir şekilde davranıyordu. Bu bizzi çok incitti. Savcı gelmesi ve tüm raporlar tutulmasına rağmen olay yerindeki kan izleri de temizlenmedi. Arkadaşlarımız ‘bize sizi tavuk gibi keseceğiz mesajı mı veriyorlar?’ diyor. Tüm Türk toplumu olarak olarak çok üzgün ve endişeliyiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.