PKK’nın lojistik sorumlusu SİHA atışıyla vuruldu

PKK’nın Kandil’deki önemli isimlerinden biri olan lojistik sorumlusu Delil Karakoçan Kod adlı Hasan Çakmak’ın içinde olduğu araç, Kuzey Irak’ın Zap bölgesinde yerli SİHA Bayraktar tarafından vuruldu. Operasyonda Çakmak’la araçta bulunan Suriyeli Salar Ahmet Halit ve Mücahit Kaya isimli teröristler de etkisiz hale getirildi.

20 Temmuz 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terörle mücadelede yoğun çaba gösteren TSK, terör örgütü PKK’nın önemli isimlerinden birini daha etkisiz hale getirdi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Irak’ın kuzeyine, 13 Temmuz 2018 tarihinde yapılan hava harekâtında bölücü terör örgütünün lojistik sorumlusu Delil Karakoçan kod adlı Hasan Çakmak’ın da aralarında bulunduğu 3 terörist, silah, mühimmat ve uyuşturucu madde alışverişi esnasında etkisiz hale getirilmiştir” denildi.

Zap bölgesi kırsalında tespit edildi
Yapılan hava operasyonuna ait görüntüler TSK’nın Twitter hesabından paylaşıldı. Görüntülerde bir aracın tam isabetle vurulduğu anlar yer aldı. VATAN’ın edindiği bilgiye göre Hasan Çakmak ve beraberindeki iki adamının bulunduğu cip 13 Temmuz Cuma gecesi SİHA’lar tarafından tespit edildi. Kuzey Irak’ın Zap bölgesine bağlı Sida köyü yakınlarında olduğu tespit edilen araç, gece karanlığında yerli SİHA Bayraktar tarafından yapılan atışla vuruldu. Operasyonda toplam üç terörist etkisiz hale getirildi.

Almanya’dan dağ kadrosuna
Elazığ Karakoçan nüfusuna kayıtlı olan Delil Karakoçan kod adlı 56 yaşındaki Hasan Çakmak’ın 1980’de Almanya’ya göç ettiği, 1988’den itibaren Almanya’da örgüt faaliyetlerine katıldığı öğrenildi. Çakmak’ın 1992’de PKK’nın dağ kadrosuna katıldığı, 26 yıldır Türkiye-Irak ve İran’a kadar uzanan Zagros dağlarında faaliyet gösterdiği tespit edildi. Kandil’den çıkış yaptıktan sonra Türkiye’ye, Irak sınırındaki kamplara ve İran toprakları içindeki barınma alanlarına geçebilmek için kullanılan Zagros Dağları, PKK’lı teröristler için hayati önem taşıyor. Hasan Çakmak, üç ülkenin sınırları içinde bulunan Zagros Dağları’ndan geçen silah, mühimmat, teçhizat, gıda ve uyuşturucu sevkiyatıyla ilgili lojistik faaliyetleri yönetiyordu.

Suriyeli terörist
Hasan Çakmak ile birlikte araçta bulunan teröristlerden Hamza Tekoşin kod adlı Salar Ahmet Halit ile Van nüfusuna kayıtlı Zanyar Tendürek kod adlı Mücahit Kaya da hava operasyonunda etkisiz hale getirildi. Operasyonda öldürülen teröristlerden Salar Ahmet Halit’in Suriyeli olduğu ve Kamışlı şehrinde doğduğu öğrenildi. Salar Ahmet Halit ve Mücahit Kaya’nın daha genç olduğu ve terör örgütüne daha yakın bir zamanda katıldığı belirtiliyor.

Ağar: “TSK, ağ gibi ördü”
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar operasyonu yorumladı. “Son zamanlarda Irak kuzeyinde devam eden operasyonlar neticesinde teröristler nefes alamayacak hale geldi” diyen Ağar şunları söyledi: Sağ ele geçirilen teröristlerin ifadelerinde üst düzey yöneticilerin başlarını sığınak ve mağaralarından dışarı çıkaramadıkları anlaşılıyor. Son olarak örgütün Avaşin/Basyan ve Zap bölgelerinin sözde lojistik sorumlusu olarak bu bölgedeki her türlü silah, mühimmat, uyuşturucu ve yiyecek aktarımlarının, sevkiyatlarının koordinatörlüğünü yapan Hasan Çakmak etkisiz hale getirildi. Bu operasonun altında yatan neden ise TSK, hem havadan keşif unsurları ile hem de karadan Irak’ın kuzeyini bir ağ gibi ördü. Her an takip ve istihbarat var. Başını dışarı çıkartan bu ağa yakalanıyor.Bu son operasyonda ise balık ağa takıldı.

20 Temmuz 2018 Vatan Gazetesi 8. sayfa

NOT: Haberin 20 Temmuz 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-nin-lojistik-sorumlusu-siha-nin-atisiyla-vuruldu-1184011-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.