PKK’nın dişi Karayılanı!

Önceki gün Şırnak’ta ölü ele geçirilen Delal Amed kod adlı üst düzey PKK’lı Hülya Eroğlu, terör örgütünün kadın yapılanması YJA Star’ın başındaydı. Hülya Eroğlu, ‘kırmızı liste’den etkisiz hale getirilen ilk PKK’lı oldu.

16 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TSK’nın 13 Kasım’da Şırnak Bestler-Dereler bölgesinde gerçekleştirdiği İHA destekli hava operasyonunda İçişleri Bakanlığı’nın “Aranan Teröristler” listesinde kırmızı kategoride bulunan ‘Delal Amed’ kod adlı Hülya Eroğlu da etkisiz hale getirildi. PKK’nın kadın yapılanması olarak bilinen YJA Star’ın başında bulunan Eroğlu’nun örgütteki en etkili kadınlardan biri olduğu öğrenildi. 43 yaşındaki Diyarbakır doğumlu Hülya Eroğlu terör örgütünün yürütme konseyinde yer alan Murat Karayılan ve Duran Kalkan’a yakınlığıyla biliniyordu.

Yer değiştirince vuruldu
Güvenlik kaynakları operasyonun özellikle Hülya Eroğlu’nu hedeflemediği belirtiyor. Ancak bölgede art arda yapılan operasyonlar ve baskı yüzünden Eroğlu barındığı yeri güvensiz bularak terk etmek zorunda kaldı. Bunun sonucunda İHA’lar tarafından yeri saptandı. Savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda etkisiz hale getirildi. Yapılan alan taraması sırasında ise kimliği tespit edildi.

Kırmızı listedeki ilk PKK’lı
Öte yandan operasyonda İçişleri Bakanlığı’nın “Aranan Teröristler” listesindeki 41 kişilik kırmızı kategorinin 20’inci sırasında yer alan Hülya Eroğlu, kırmızı listeden etkisiz hale getirilen ilk PKK’lı oldu. Şimdiye kadar kırmızı listeden iki terörist etkisiz hale getirildi. Daha önce DEAŞ’ın Türkiye Emiri Yunus Durmaz, güvenlik güçlerinin Gaziantep’te düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilmişti.

14 ayda 110 üst düzey PKK’lı öldü
PKK’nın sözde “sorumluları sahaya sürme taktiği” de boşa çıktı. Son 14 aydaki operasyonlarda 4 bin 316 teröristi etkisiz hale getiren güvenlik güçleri, örgütün sözde sorumlularına da ağır kayıplar verdirdi. Son 14 aydaki operasyonlarda Eroğlu’nun da aralarında bulunduğu 110’u aşkın sözde üst düzey örgüt sorumlusu etkisiz hale getirildi.

NOT: Haberin 16 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pkk-nin-disi-karayilani–1119106-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.