PKK’lıların 1.5 ton bombayla saldırdığı Çınar’da Sait’in vücudunun yüzde 35’i yandı!

Diyarbakır Çınar’daki PKK saldırısında hepsi yaralanan Tan ailesinin en küçük üyesi 7 yaşındaki Sait Tan, Ankara Dışkapı Çocuk Hastanesi’nde yoğun bakımda yatıyor. Dün Başbakan Davutoğlu eşi Sare Hanım ve oğlu Mehmet’le Sait’i ziyaret etti.

30 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
30 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Hanım ve oğlu Mehmet ile önceki gece Ankara’da Dışkapı Çocuk Hastanesi Yanık Yoğun Bakım Ünitesi’ne sessiz sedasız çok özel bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu ziyaret sonrası dün resmi ‘Instagram’ hesabından “Sare Hanım ile birlikte 7 yaşındaki Diyarbakırlı Said’i ziyaret ettik” yazdığı özel bir fotoğraf paylaştı.

“Çocuklarımıza sahip çıkacağız”
Başbakan Davutoğlu, futbolu çok seven Sait Tan ile bir süre futbol sohbeti etti. Sait’e maç sözü veren Davutoğlu, ayağa kalktığında kaleye geçecek Sait’e şut atacağını söyledi. Bu arada eşi Sare Hanım ise Başbakan Davutoğlu’na “Ben senin Sait’e gol atabileceğini sanmıyorum” dedi. Başbakan Davutoğlu minik Sait’e yaptığı ziyareti şöyle anlattı: “Beni görünce tebessüm etti, konuştuk, dertleştik. Bu çocuklar için yüreğimiz yanıyor bizim. Bu çocuk veya başka çocuklar, hangi çocuk olursa olsun, ister güvenlik güçlerimizin çocukları isterse orada sivil halkın çocukları, bütün o çocuklara biz sahip çıkarız. Hepsine sağlık hizmeti sunarız.”

23.26’da acıya büründüler
Ziyaretin ardında ise Diyarbakırlı Tan ailesinin yaşadığı dram ortaya çıktı. 7 yaşındaki Sait Tan, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde polis memuru olarak görev yapan Lokman Tan’ın oğluydu. 3,’ü çocuk 6 kişinin öldüğü ve 40 kişinin yaralandığı 13 Ocak gecesi Tan ailesi için sıradan başladı. Çocuklar okuldan gelip ödevlerini yaptıktan sonra ertesi gün erken kalkmak için yatmışlardı. Ancak saat 23.26’da patlayan bombayla Tan ailesinin sıradan gecesi bir anda acılara büründü.

Tüm aile ağır yaralandı
Aileye ilk müdahaleler Diyarbakır’da yapıldı. Ancak 7 yaşındaki Sait Tan’ın vücudunun yüzde 35’inde ve özellikle ayaklarında ciddi yanıklar vardı. Zehra’nın ise sağ gözüne şarapnel isabet etmişti. Polis memuru Lokman Tan ile anne Meryem Tan kollarından yaralanmıştı. Aile, Sağlık Bakanlığı tarafından hemen tedavilerine devam edilmek üzere acilen Ankara’ya sevk edildi. Şimdi ailenin tüm üyeleri farklı hastanelerde tedavi görüyor.

“Yanıklarına yama yapılacak”
VATAN’ın ulaştığı Sait Tan’ın dayısı Ahmet Tarık Avlamış yaşananları şöyle anlattı: “Sait’in babası Lokman Tan ile ablası Zehra, GATA’da yatıyor. Annesi yani ablam Meryem Tan’ın tedavisine Numune Hastanesi’nde devam ediliyor. Said ise Dışkapı Çocuk Hastanesi’nde kalıyor. Bomba patladığında lojmandaki evlerinde uyuyorlarmış. Ev patlamada paramparça olmuş. Şu anda hiçbirinin hayati tehlikesi kalmadı. Sait’e ameliyatın ardından 2-3 gündür pansumana başlandı. Doktorunun dediğine göre durumu iyiye gidiyor. İlk başta ayağının kesilmesi ihtimali vardı. Artık ayağı daha iyi durumda ama yanıklarına yama yapılması gerekecek.”

“Zehra sağ gözünü kaybetti”
Ahmet Tarık Avlamış ailenin diğer üyelerinin durumunu ise şöyle anlattı: “Ablam Meryem bugün ağır yanık olan iki kolundan dördüncü ameliyatını oldu. Sait’in ablası Zehra ise şarapnel parçası yüzünden sağ gözünü kaybetti. Ayrıca ayağında ağır yaralar var. Lokman abim de kolundan ameliyat oldu. Ağır yanık bulunan koluna 2-3 gün önce vücudundan alınan deri parçasından yama yapıldı. Hepimiz çok üzgünüz. Bir an önce iyileşip normal hayatlarına dönmelerini istiyoruz.”

30 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
30 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 30 Ocak 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/sait-in-vucudunun-yuzde-35-i-yandi–910068-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.