Oyuna gelme, ‘oyu’nu say Türkiye!

Seçimlerde olası şaibeli davranışları önlemek için çalışan Oy ve Ötesi, seçmen yoğunluğun en yüksek olduğu 45 il, 162 ilçedeki 106 bin seçim sandığında 120 bin gönüllüyle müşahitlik yapacak. Türkiye’nin Oyları platformu örgütlendikleri 51 şehirde, Gurbetin Oyları platformu ise 10 farklı ülkede sandıkların başında bekleyecek.

21 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa
21 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin son sürat ilerlediği 7 Haziran seçimlerinde sandık güvenliği ve kullanılan oyların şeffaf bir şekilde sayılması için tarafsız, her görüşten vatandaşların olduğu platformlar örgütlenmeye devam ediyor. Kullanılan oyların doğru sayılması ve oy tutanaklarının değişmeden yansıtılması için ‘Oy ve Ötesi’ Derneği ile başını Ankara’nın Oyları Platformu’nun çektiği bir çok şehirde örgütlenen Türkiye’nin Oyları Platformu 7 haziran günü on binlerce gönüllüyle sandık başlarında müşahit olarak bekleyecek.

Oy ve Ötesi
30 Mart 2014 Yerel Seçimleri, Yalova’da tekrarlanan yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye’nin tanıdığı Oy ve Ötesi bir yıl önce dernekleşti. VATAN’a konuşan Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sercan Çelebi 7 Haziran’da neler yapacaklarını ve nasıl hazırlandıklarını şöyle anlattı: “Biz nüfus yoğunluğuna göre belirlediğimiz ve Türkiye’de oyların yüzde 62’sinin kullanıldığı 45 ilde ve 162 ilçede örgütleniyoruz. Bunun için yüz yüze toplantılar, müşahit eğitimleri ve yerel ekipler kuruyoruz. Yaptığımız iki önemli şey var. Biri sandık başında müşahit olma, diğeri ise ‘arka tarafta’ tutulan tutanakların teyit edilmesi. Hem oylar kullanılırken yasal çerçevenin dışına çıkılırsa müdahil oluyoruz. Hem de oy tutanaklarının birleştiren kendine özgü özel yazılımımızla bütün sandıklardaki sonuçları birleştirerek bunları YSK’nın yayınladığı sonuçlarla karşılaştırıyoruz. Oylar açıklanmaya başladığı andan itibaren başında olduğumuz sandık sonuçlarını da dakikası dakikasına internet sitemizde yayınlayacağız.”

120 bin gönüllü
Sercan Çelebi gönüllü başvurularını beklediklerini belirtiyor: “Oy ve Ötesi’nin sonuçları kamuoyuna ve tüm siyasi partilere açık. Bizim derdimiz siyasi partilerden bağımsız olarak sistemle ilgili. Sonuçları ne olursa olsun bu işin doğru düzgün ve herkesin onay verdiği bir süreçten geçerek yapılmasıdır. Bugüne kadar 45 binden fazla gönüllü Oy ve Ötesi’nin mutfağından geçti. Bu insanlar eğitim aldı ve sandık başında görev yaptı. 7 Haziran için hedeflediğimiz 106 bin sandıkta bu sayının 120 bin olması gerekiyor. 7 Haziran’da bir kaç oyla çok ufak marjlarla ülkenin önündeki yılları değiştirecek şeyler olabilir. Bu yüzden sandık başında bağımsız bir platformun bulunması çok önemli. Sandık başında bekleyecek 120 bin gönüllüye Mayıs ortasında ulaşmayı hedefliyoruz.”

Türkiye’nin Oyları
Türkiye’nin Oyları Platformu tamamen vatandaşlarca farklı şehirlerde bir araya gelinerek ortaya çıkan bir hareket. Bu yolda ilk başlangıcı Ankara’nın Oyları Platformu yaptı. 30 Mart Yerel Seçimlerinde tuttukları tutanaklarla bir çoğu kabul eden itirazlarda bulunan Ankara’nın Oyları’nın başarısı Türkiye’nin 51 ilde karşılık buldu. İzmir’in Oyları, Antalya’nın Oyları, Balıkesir’in Oyları gibi şehirlerde yaşayan vatandaşlar Facebook üzerinden bir araya gelerek sandık başında müşahitlik yapıyor ve tutanakları takip ediyor. Kurulan Türkiye’nin Oyları Platformu ise bu hareketin iletişimini sağlıyor. Türkiye’nin Oyları, İstanbul’da örgütlü değil. Gönüllüler İstanbul’da Oy ve Ötesi’ne destek veriyor. Ankara’nın Oyları bu hareketin motor gücü. Bütün eğitimleri ve organizasyonun altyapısını Ankara’nın oyları ekibi sağlıyor.

“Mobil avukatlarla hukuki destek”
VATAN’a konuşan Ankara’nın Oyları sözcüsü Burcu Akçaru çalışmalarını şöyle anlattı: “Biz merkezi bir yapılanma değiliz şehirlerde örgütleniyoruz. Şu anda Ankara’daki 10 bin 770 sandık için yaklaşık 4 bin gönüllümüz var. 7 bin gönüllüye daha ihtiyacımız var. Biz diğer şehirlerdeki arkadaşlara eğitim ve teknolojik altyapı konusunda destek veriyoruz. Youtube’ta canlı yayın yaparak online sandık güvenliği eğitimi veriyoruz. 4 Haziran’a kadar eğitimlerimiz devam edecek. Bütün partilere eşit mesafedeyiz. Oy ve Ötesi’yle işbirliği yapıyoruz. Eğitimlerde vatandaşların nasıl oy kullanacağı, sayımda geçerli ve geçersiz oyların tespiti, neler yapılacağı, müşahitlerin yetkileri ve tutanakların nasıl takip edileceğine dair çalışmalar yapıyoruz. En önemlisi seçim günü Ankara’da 50 araçta içinde en az bir avukatın bulunduğu gezici ekiplerimiz olacak. Sandık başkanı tarafından sayıma alınmama, itiraz şerhi koyma gibi durumlarda kriz masamıza ulaşan gönüllülerimize hukuki destek vermek için gezici ekibimiz hemen şikayetin olduğu sandığa giderek müdahil oluyor.

Gurbetin Oyları 10 ülkede
Gurbetin Oyları ise 10 ülkede var. Ankara’nın oyları ekibi yine online olarak bu ülkelerdeki vatandaşlarımıza eğitimler verdi. Gurbetin Oyları Almanya, Hollanda, ABD, İngiltere, İsviçre, Kanada, Avusturya, Belçika’nın aralarında bulunduğu yaklaşık 3 milyon seçmenin oyuna sahip çıkacak.

NOT: Haberin 21 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/oyuna-gelme-oyu-nu-say-turkiye–782134-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.