Orduya dönen pilotlar operasyonlara katılıyor

Son KHK ile 103 pilotun ihraç edildiği Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ordudan ayrılarak özel havayollarına geçen 67 pilot geri döndü. Operasyonlarda görev almaya başlayan bu pilotların sayısı yakın zamanda 100’e ulaşacak.

2 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

FETÖ’nün yaptığı 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından yapılan ihraçlarla pilot ve teknik personelinin yüzde 40’ını kaybeden Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK), dışarıdan gelen pilotlarla açığı kapatıyor. HKK’nın envanterinde savaş, nakliye, eğitim ve genel maksatlı kullanıma dahil edilen 509 uçak ve 35 helikopter bulunuyor. Uzmanlar son KHK ile ihraç edilen 103 pilotla birlikte pilot sandalye oranının 0.8’e düştüğünü belirtiyor. Savunma uzmanları ideal rakamın 1 uçağa 1.5 pilot olduğunu vurguluyor. HKK’nın dönmesi için çağrı yaptığı FETÖ’nün baskısıyla ordudan ayrılarak özel havayollarına geçmiş 67 pilot eğitim ve testlerin ardından geri dönerek göreve başladı.

67 savaş pilotu görevde
Testleri geçerek üniformalarını giyen bu 67 pilotun hepsi operasyonlarda görev almaya başladı. Askeri kaynaklar dışarıdan gelerek göreve başlayacak muharip pilot sayısının çok yakın zamanda 100’e ulaşacağını belirtiyor. TSK’ya başvuran 976 ayrılmış pilotun 931’i testleri geçerek eğitimlere başlamıştı. 300’erli gruplar halinde Ocak ayında eğitime başlayan pilotlardan testleri geçenler önümüzdeki dönemde HKK’da üniforma giyecek. Ayrıca pilot olmak için başvuru yapan HKK personeli 850 genç subay da sırada bekliyor.

Hedef 1 uçağa 2 pilot
Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2019’da 1 uçağa 1.5, 2023’te ise 1 uçağa 2 pilot olacak seviyede pilot sandalye oranını artırmayı hedefliyor. Ayrıca özel havayollarında çalışan muharip kökenli pilotlar da HKK için hazırlanacak. Hazırlığı yapılan ve havayolu şirketleriyle imzalanacak protokolün ardından çıkarılacak yeni bir yönetmelikle muharip kökenli özel havayolu pilotları 2 veya 3 ayda bir 5 günlük savaş eğitimine katılacak. Yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte savaş eğitimlerinin 2017’nin ikinci yarısında başlaması bekleniyor.

“Kritik seviyenin altında değiliz”
TSK’nın pilot açığının kademeli olarak kapandığını belirten Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal geçtiğimiz günlerde “Pilot yetiştirmek seneler süren bir çalışma. Şu anda her bir görevi aksatmayacak şekilde pilot oranını muhafaza ediyoruz” dedi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise pilot açığı için “Kritik seviyenin altında değiliz, acil pilot ihtiyacımız yok. Ama olması gereken standardın altında olduğumuz için pek çok tedbir aldık. Geri dönüşler başladı, bizim açımızdan sevindirici” demiş ve pilot ihtiyacının tamamen karşılanması için farklı çalışmalar yapıldığını açıklamıştı.

103 pilot daha ihraç edildi
2010 ile 2014 arasında HKK’dan çeşitli nedenlerle 824 pilot ayrıldı. 29 Temmuz 2016’da ise OHAL Kararnamesi kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 30 general, büyük çoğunluğu pilot 314 subay, 22 Kasım 2016’da ise aralarında pilotların da olduğu 190’ı subay 338 personel ihraç edildi. 689 sayılı KHK ile 103’ü pilot 447 personelin TSK ile bağı kesildi.

NOT: Haberin 2 Mayıs 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/orduya-donen-pilotlar-operasyonlara-katiliyor-1062972-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.