“Önceden başarılıydık uçak düştükten sonra mı başarısız olduk!”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, siyasi nedenlerle kaydı silinen Türk öğrenci bulunmadığını, Voronej’deki öğrencilerin akademik başarısızlık ve devamsızlık yüsünden atıldığını açıkladı. Türkiye’ye dönen öğrenciler ise, “Aynı oranda devamsızlık her yıl oluyor. Okulun verdiği not kayıtları elimizde. Alttan dersimiz bile yok” diyerek cevap verdi.

Rusya'dan Türkiye'ye dönen öğrenciler havaalanında toplu fotoğraf çektirdi.
Rusya’dan Türkiye’ye dönen öğrenciler havaalanında toplu fotoğraf çektirdi.

İLKER AKGÜNGÖR 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, üniversitelerden atılan Türk öğrencilerle ilgili bir açıklama yayınladdı. Açıklamada, kayıt silme iddialarıyla ilgili inceleme yapıldığı ve sadece Voronej kentinde 8 Türk öğrencinin kaydının silindiğinin teyit edildiği belirtildi. Ancak Voronej İleri Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan bu öğrencilerin kayıtlarının siyasi nedenlerden değil, akademik başarısızlık ve devamsızlık nedeniyle silindiği belirtildi.

“Alttan dersim bile yok”
Türk öğrenciler ise Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Voronej İleri Teknoloji Enstitüsü’nden mezuniyetine yaklaşık 5 ay kala atılan 8 öğrenciden biri olan Serdem Karaboğa şöyle konuştu: “Hepimiz uçak düşmeden önce başarılıydık sonra mı başarısız olduk. Aynı oranda devamsızlık 2 ve 3’üncü sınıfta da oldu. Ayrıca Rus öğrenciler de benzer şekilde devamsızlık yapıyor. Elimizde kapı gibi üniversitenin bizlere vermiş olduğu not kayıtları yani transkriptlerimiz var. Örneğim ben bütün dersleri vermişim, alt sınıflardan kalan bir tane bile dersim yok. Diğer arkadaşlarım da benzer durumda. Ama sınav döneminde okuldan atıldık. Okul yönetimi bizlere sınav giriş kağıdı bile vermedi. Mağduriyetimiz ancak YÖK’ün bize denklik vermesiyle çözülebilir.”

Voronej'de okuyan Serdem Karaboğa mezuniyetine 5 ay kala üniversiteden atıldı.
Voronej’de okuyan Serdem Karaboğa mezuniyetine 5 ay kala üniversiteden atıldı.

Tomsk’ta öğrencilerin vizesi uzatılmıyor
Rusya’nın Tomsk şehrinde hazırlık sınıfı okuyan İbrahim Alagöz, Muhammet Bulut, Rıza Koyuncu’nun 28 Aralık’ta sona eren öğrenci vizelerinin de uzatılmadığı öğrenildi. Öğrencilerin iki hafta önceden tüm evraklarını teslim etmelerine rağmen, üniversitenin uluslararası departmanındaki görevlilerin öğrencilere vizelerinin çıkmayacağını söylediği iddia edildi. Öğrenciler hem Moskova Türk Öğrencileri Birliği’nden hem de Türk Büyükelçiliği’nden yardım talep etti.

Türk öğrencilerine sahip çıktılar
Öte yandan St.Petersburg Devlet Üniversitesi Rektörü Türk öğrencileri üniversiteden atmayı reddettiğini açıkladı. Kafkasya’daki Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Üniversitesi Rektörü de Türk öğrencilere sahip çıktı. Üniversite rektörü Türk öğrencilerle ilgili bir sınırlama olmayacağı güvencesi verirken, öğrencilerin derslerine odaklanmasını istedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.