OMTAS füzesi birliklerde!

Roketsan tarafından üretilen Orta Menzilli Tank Savar Silah Sistemi’nin (OMTAS) kara birliklerine teslim edildi. Mızrak-O olarak da bilinen 4 km menzilli, karadan karaya kullanılan OMTAS füzesi, tüm zırhlı araçları vuruyor.

30 Mart 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Savunma Bakanlığı, Roketsan tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi’nin (OMTAS) kara birliklerine teslim edildiğini duyurdu. Roketsan üretimi OMTAS aynı zamanda Mızrak-O adıyla da biliniyor. Roketsan’ın piyade birliklerinin karadan karaya kullanımı için geliştirdiği bir tanksavar füze sistemi olan OMTAS, savaş alanındaki tüm zırhlı araçlardı vurmak için kullanılıyor.

Menzili 4 km
Gündüz ve gece tüm hava koşullarında görev yapabilen OMTAS, 4 km menzile sahip. At-Unut ve At-Güncelle kullanım modlarına sahip OMTAS, hedef güncelleme yeteneğinin sunduğu esneklik ile sütre arkasından atış, sütre arkasında gizlenmiş hedeflere atış, hassas vuruş noktası ayarlayabilme ve vuruş etkinliği değerlendirme imkanı sağlayarak; sabit ve hareketli hedefleri imha ediyor. OMTAS’da ayrıca görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık (IIR) ile atış öncesi/atış sonrası hedefe kilitlenme özelliği de bulunuyor.

Reaktif zırhlara karşı etkili
OMTAS füzesi tripod ile yerde kullanılabildiği gibi kara araçlarına da monte edilebiliyor. OMTAS füzelerini taşıyacak 184 adet paletli yeni nesil zırhlı muharebe aracı Kaplan ile 76 adet 8×8 taktik tekerlekli zırhı muharebe aracı olan Pars’ın 2018’den itibaren TSK envanterine girmesi bekleniyor. Fırlatma tüpü dahil 35 kg. olan OMTAS, hedefleri doğrudan ve üstten vurabiliyor. Duyarsız tandem harp başlığına sahip olan OMTAS füzeleri, reaktif korumalı zırh kullanan tank gibi hedeflere karşı etkin imha gücüne sahip olmasıyla biliniyor.

NOT: Haberin 30 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-mizrak-o-birliklerde–1053247-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.