Nisan TUS’unda açık uçlu sorulmayacak

Türk Tabipler Birliği ile görüşen ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Öztemel, 2015 Nisan TUS’un da açık uçlu sorulmayacağını belirtti. Öztemel, ilk etapta sınavlardaki soruların sadece yüzde 10’unun açık uçlu olacağını açıkladı.

7 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa
7 Şubat 2015 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ÖSYM’nin sınavlarda açık uçlu soru soracağını açıklamasıyla ilgili tartışma devam ediyor. Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) oluşturduğu bir heyet kaygılarını ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Öztemel’e iletti. ÖSYM’de yapılan görüşmeye TTB Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, Genel Sekreteri Özden Şener, TTB Asistan Hekim Kolu’ndan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Pelin Yargıç, TTB Tıp Öğrencileri Kolu’ndan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri Özge Aydın ve Recep Kar ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İntörn Temsilcisi Ahmet Sancar Topal ile ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Öztemel katıldı.

İtirazlar örneklerle anlatıldı
TTB heyeti ÖSYM açıklamalarında yer alan, Tıpta Uzmanlık Sınavları (TUS) sonrasında itirazlar yargıda karara bağlanmadan yerleştirme yapılmayacağı ile sınavların açık uçlu sorularla yapılacağı duyurularına itirazlarını ve genç hekimlerde ortaya çıkardığı kaygıyı aktardı. Her iki başlıkta da sahadan gelen itirazların nedenleri örnekleriyle anlatıldı. TTB heyeti TUS’un gerek tıp eğitiminin niteliğinin artırılması, gerekse bilgiyi ölçebilmek adına daha nitelikli bir sınav olabilmesi için ÖSYM ile ortak çalışmaya, bilgi ve deneyimlerini ÖSYM’ye aktarmaya hazır olduğunu ifade etti. ÖSYM ile üniversitelerin, Sağlık Bakanlığı’nın ve TTB’nin birlikte konuyu ele alacakları bir çalıştay yapılması gündeme geldi. Görüşmede böyle bir çalışma yürütülmeden açık uçlu sorularla sınav yapılması açıklamalarının sahada kaygıyı daha da artıracağı ve sınavlara da katkı sağlamayacağı, hekimlerin ve tıp öğrencilerinin görüşlerini dikkate almadan alınan kararların yeni sorunlara sebep olacağı ifade edildi.

Yüzde 10’u açık uçlu olacak
ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Öztemel ise önümüzdeki 12 Nisan 2015’te yapılacak Nisan dönemi TUS’unda açık uçlu soru sorulmasının söz konusu olmadığını belirtti. Öztemel, ÖSYM’nin daha nitelikli bir sınav yapma adına açık uçlu sorular konusunda kararlı olduğunu ifade ederek kesin olmamakla birlikte ilk etapta sınavlarda sorulacak soruların sadece yüzde 10’nun açık uçlu olabileceğini açıkladı. Öztemel konunun ele alındığı bir çalıştay fikrine sıcak baktıklarını, bunu ÖSYM yetkilileriyle değerlendireceklerini söyledi.

NOT: Haberin 7 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/nisan-tus-unda-acik-uclu-soru-yok–737447-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.